PKK'nın üst düzey sorumlusu ve kuryesi operasyonla yakalandı

Şanlıurfa'da terör örgütü PKK'nın üst düzey sorumlusu ile kuryeliğini yapan bir üniversite öğrencisi gözaltına alındı. Teröristin, canlı bomba saldırısı yapabileceği belirtildi. Muş'un Varto ilçesinde de bir köy muhtarının evine operasyon düzenlendi. 4 terörist öldürüldü, 4 terörist de yakalandı. Yakalananlar arasında PKK'nın bölge sorumlusu da yer alıyor

Haberler - NTV Haber 07.04.2016 - 02:04

PKK'nın üst düzey sorumlusu ve kuryesi operasyonla yakalandı

Şanlıurfa Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, PKK'nın üst düzey sorumlusu ve kuryesi, operasyonla yakalandı.

Örgütün üst düzey sorumlusu M.E.'nin Mardin'in Kızıltepe ilçesindeki teröristlere bir pusula göndereceği bilgisine ulaşıldı. Bunun üzerine bölgede operasyon başlatıldı. Şanlıurfa-Mardin karayolunda bir yolcu otobüsü durduruldu. M.E.'nin kuryeliğini yapan üniversite öğrencisi H.Ş., pusulayı saklamak için ağzına attığı sırada yakalandı.

Adresi tespit edilen M.E. de gözaltına alındı. "Bahoz" kod adlı teröristin, Yakalanmamak için cep telefonu kullanmadığı, bu yüzden kuryeler aracılığıyla örgüt yöneticileriyle iletişim kurduğu belirlendi. Ayrıca PKK'ya eleman temin ettiği iddia edilen M.E.'nin, canlı bomba saldırısı yapabilecek örgütsel kapasiteye sahip olduğu belirtildi.

Valilik açıklamasında, PKK kuryesi H.Ş.'nin de, daha önce paralel devlet yapılanmasına ait evlerde kaldığı ifade edildi. Zanlıyla aynı evi paylaşan 8 kişi daha gözaltına alındı. 

Muş'un Varto ilçesinde de operasyon vardı. Teknedüzü köyü muhtarı Ali Rıza Şahin'in evinde, PKK'lıların toplantı yaptığı öğrenildi. Operasyon yapan jandarma ekipleri, teröristlere "teslim olun" çağrısı yaptı. Grup ateşle karşılık verince çatışma çıktı. Teröristlerden 4'ü öldürüldü, 4'ü de yakalandı.

Operasyonun ardından bölgede iki sığınak tespit edildi. Sığınaklarda, 7 roketatar, 2 antitank silahı, kalaşnikof ve 7 el bombası bulundu. Yakalanan teröristlerden biri, PKK'nın Erzurum bölge sorumlusu Mehmet Hayme. Hayme, geçen yıl Malazgirt İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Arslan Kulaksız'ın şehit olduğu saldırının planlayıcılarındandı. Aynı zamanda, İçişleri Bakanlığı'nın aranan teröristler listesinde "Yeşil" kategorisinde yer alıyor.

Bu kategorideki isimlerin ele geçirilmesini sağlayanlara, 1 milyon liraya kadar ödül verilmesi öngörülüyor.

Sayfa Yükleniyor...