Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, yasadışı PKK/KCK'nın şehir merkezlerinde sansasyonel eylem yapmak amacıyla oluşturulan sözde Öz Savunma Birliği'nin (ÖSB) Türkiye sorumlusu C.A.'nın Diyarbakır'da yakalandığını duyurdu.

Toprak, açıklamayı, Emniyet Müdürü Recep Güven ile birlikte düzenlediği toplantıda yaptı.

Toprak, "C. A. ile birlikte toplam 5 terör örgütü mensubu tutuklandı. ÖSB'ye ağır bir darbe vuruldu" dedi.

"Örgüt kırsal alanda yaptığı başarısız saldırı girişimlerini telafi etmek ve moral-motivasyon kazanmak amacıyla metropol kentlerde eylem hazırlığındaydı" diyen Toprak, "Amaçları, kaos ortamı oluşturabilmek için işyerlerine saldırı, yağmalama, kepenk kapattırma yoluyla sansasyonel saldırı tarzında eylemler gerçekleştirmek" şeklinde konuştu.

Verdiği bu bilgilerin ardından Vali Toprak, ''Operasyonla ÖSB yapılanmasına ağır bir darbe vurulmuştur. Söz konusu grubun zikredilen eylemleri organize ettikleri göz önünde bulundurulduğunda, bu operasyonun gerek ilimiz gerekse ülkemiz açısından önemi bir kez daha anlaşılmıştır'' değerlendirmesinde bulundu.

Kullanıma hazır silah ve bol miktarda örgütsel dokümanla yakalanan kişilera arasındaki C.A.'nın, wlke genelinde çok sayıda lastik yakma, yol kesme, molotofkokteyli atma, güvenlik güçlerine taşlı ve havai fişekli saldırı gibi birçok eylemi organize ettiği, terör örgütünün Kandil'de bulunan kamplarında sabotaj, suikast, silahlı ve bombalı saldırı eğitimi aldığı kaydedildi.