PKK'ya gizli belge veren hackera 6 yıl 8 ay hapis

Diyarbakır'da ''hırsız'' şüphesiyle gözaltına alındıktan sonra evinden TSK, MİT ve İstanbul Emniyeti’ne ait gizli belgeler çıkan ve bu belgeleri PKK'ya gönderdiği belirlenen hacker, 6 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı 02.12.2009 - 12:37

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanık Ramazan Çakıl ile avukatı Arif Altunkalem hazır bulundu.

Çakıl, yaptığı son savunmasında, mahkemeden tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, sanığı TCK'nın ''Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek'' suçundan 12 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığı, ''etkin pişmanlık'' hükümlerinden yararlandıran mahkeme, cezayı 8 yıla indirdi.

Sanığın yargılama sırasındaki davranışlarını da gözönünde bulunduran mahkeme, verilen cezayı 6 yıl 8 ay hapis cezasına çevirdi.

CD VE DVD'LER SAKLANACAK
Mahkeme heyeti, ayrıca sanık Çakıl'ın evinde ele geçirilen ve içerisinde TSK, MİT ve polise ait gizli bilgilerin bulunduğu 924 adet CD ve 57 adet DVD ile çok sayıda hard diskin dava dosyasında delil olarak saklanmasını da kararlaştırdı.

‘HIRSIZ' ŞÜPHESİYLE YAKALANMIŞTI
19 yaşındaki sanık Ramazan Çakıl, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devriye görevi yürüten polisin, elindeki dizüstü bilgisayarının hırsızlık malı olabileceği şüphesiyle durdurup üst araması yaptığı ve bilgisayarında kısa yol olarak şifrelenen ''MİT'' yazılı bir dosyanın tespit edilmesi sonucu gözaltına alınmıştı.

Soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Ramazan Çakıl'ın evinde ele geçirilen çok sayıda CD ve DVD'ler arasında yer alan ve içinde askeri ve emniyet teşkilatlarını ilgilendiren, iç ve dış güvenlikle ilgili gizli bilgilerin bulunduğu 2 DVD'yi, muhafaza altına almıştı.

Sanık Ramazan Çakıl ilk ifadesinde 4 yıl önce Diyarbakır'da ''Sniper Team'' isimli bir hacker grubunda yer aldığını, bilgisayar konusundaki bilgi ve becerisi nedeniyle chat ve porno sitelerine virüsler gönderdiğini anlatmıştı.

Virüs gönderdiği internet sitelerine giren şahısların bilgisayarlarına bu şekilde ulaştığını kaydeden Ramazan Çakıl, önemli bulduğu bilgileri arşivlemeye başladığını ifade etmişti.

KARAYILAN’A DVD GÖNDERMİŞ
Çakıl, hazırladığı bir DVD'yi terör örgütü PKK'nın Kandil'de bulunan yöneticilerinden Murat Karayılan'a ulaştırdığını, Karayılan'ın da kendisine selam gönderdiğini anlatmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...