PKK'ya karşı Türkiye ve İran işbirliği yapacak

İki ülke arasındaki 'Terörizmle Mücadelede İşbirliği Anlaşması'nın onaylanmasıyla tartışma yaratan ortak sınır ötesi operasyonlar yasal zemine oturtulmuş oldu.

Türkiye ile İran arasında imzalanan 'Terörizmle Mücadelede İşbirliği Anlaşması', hükümet tarafından  28 Mayıs'ta Kanun Hükmünde Kararname kapsamında onaylandı. Kanun teröre karşı ortak sınır ötesi operasyon düzenlemesi ve istihbarat paylaşması da uluslararası yasal zemine de oturtulmuş oldu.

Tam adı 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Uyuşturucu Kaçakçılığı, Organize Suçlar ve Terörizmle Mücadelede İşbirliği' olan anlaşma, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısı'nda yayımlanarak yürürlüğe girdi. KHK ile onaylanan anlaşma, 14 Ağustos 2008'de İstanbul'da taraflar arasında imzalanmıştı.

ORTAK KOMİSYON
Akşam'ın haberine göre; Türkiye ile İran'ın, Kuzey Irak'ta PKK ve PJAK'a yönelik düzenlediği öne sürülen ancak taraflarca yalanlanan 'ortak sınır ötesi operasyon'u da yasallaştıran anlaşma, terörizmle birlikte, kitle imha silahları, insan, tarihi-kültürel eser, yasadışı göç ve göçmen kaçakçılığı, organize suçlar, uyuşturucu ve psikotrop maddelerin üretimi ve ticareti, yolsuzluk, dolandırıcılık, kara para aklama gibi suçlarla mücadeleyi de içeriyor.

Anlaşmayla, Türkiye ile İran arasında Terörle Mücadele Konseyi kurulacak. Türk İçişleri Bakanlığı Müsteşarı ile İran İçişleri Bakan Yardımcısı tarafından yönetilecek olan konsey, anlık istihbarat paylaşılmasını da sağlayacak. Yılda en az 2 kez de taraflar bir araya gelerek görüşmelerde bulunacak. 

İSTİHBARAT PAYLAŞIMI
Taraflar, terör örgütlerini destekleyen dernek ve kuruluşları terörist örgüt olarak tanıyacak. PKK ve PJAK'a yönelik mücadeleye karşın, Hizbullah, El Kaide gibi örgütlere yönelik nasıl bir işbirliği yapılacağı ise şimdilik bilinmiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...