'Plan Yapmayın Plan'ın klibi incelenecek

İsmail Türüt'ün seslendirdiği, 'Hrant Dink'in katillerini övdüğü' iddiasıyla 4 kişinin dava edildiği 'Plan Yapmayın Plan' şarkısının klibinin, bilirkişi tarafından incelenmesine karar verildi.

Anadolu Ajansı 14.04.2009 - 21:09

'Ozan Arif' olarak tanınan Arif Şirin ile türkücü İsmail Türüt'ün de aralarında bulunduğu 4 sanığın, 'Plan Yapmayın Plan' şarkısıyla 'Hrant Dink cinayeti sanıklarını övdükleri, halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri' iddiasıyla yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar Şirin, Türüt ve Zeynel Abidin Mutlu katılırken, diğer tutuksuz sanık Hakan Öztekin gelmedi.

Mahkeme, dava dosyasının bir iletişim fakültesine gönderilerek, davaya konu klip görüntülerinin 3 bilirkişi tarafından incelenmesini ve dosyadaki mevcut raporlar da göz önünde bulundurularak yeni bir rapor hazırlanmasını kararlaştırdı. Duruşma, ileri bir tarihe ertelendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, İsmail Türüt'ün seslendirdiği 'Plan Yapmayın Plan' adlı şarkıya hazırlanan ve bazı internet sitelerinde yayımlanan klipte, Hrant Dink cinayeti sanıklarının övüldüğü yönündeki şikayet üzerine soruşturma başlatıldığı hatırlatılıyor.

Sözlerini Arif Şirin'in yazdığı şarkıyı, Türüt'ün ''Dünya Tatlısı'' adlı albümde seslendirdiği belirtilen iddianamede, Hakan Öztekin'in şarkıya hazırlanan klibi paylaşıma sunduğu, Zeynel Abidin Mutlu'nun da kendi internet sitesinde bu klibe link verdiği anlatılıyor.

İddianamede, sanıkların ''suçu ve suçluyu övmek'' ile ''halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek'' suçlarından 1 yıl 6'şar ay ile 7 yıl 6'şar ay arasında hapisle cezalandırılması isteniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...