Plastik oyuncaklardaki tehlike

Uzmanlar oyuncaklara konan kurşun ve ağır metallerin zararlarına dikkat çekiyor...

Haberler 19.02.2013 - 13:28

Plastik oyuncaklardaki tehlike

Oyuncaklar çoğu zaman çocuklar için zararlı maddeler içeriyor. Boyaların içindeki ağır metaller ya da plastiğin yumuşak olması için kullanılan malzemeler buna örnek. Almanya’daki yasalar oldukça sert, fakat AB'nin oyuncaklarla ilgili yeni yönetmeliği zehirli maddeler konusunda biraz daha esnek. Yönetmelik örneğin oyuncaklarda daha fazla kurşun kullanılmasına izin veriyor. Almanya Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü bu yönetmeliği eleştiriyor.

Ensitütü’den Andreas Luch, şunları anlatıyor: "Bir taraftan kurşun gibi ağır metaller kullanılıyor. Sonra kansere neden olan kalıtsal hastalıklar ya da kısırlık tehdidine yol açabilecek, belirtilen zararlı maddeler var. Bu noktada da AB'nin yeni yönetmeliğinin tersine, eski limitin korunması gerektiğini düşünüyoruz. Üçüncü bir nokta ise alerjiye neden olan maddeler. Nikel ya da parfüm gibi temas halinde alerjiye neden olan maddeler bunlar. Bu konuda da Komisyon'un tersine sınır değerlerinin azaltılmasını talep ettik."

Aslında oyuncak yönetmeliğinde bazı iyileştirmeler de söz konusu. Ancak Almanya bunu yeterli bulmuyor bu nedenle Avrupa Adalet Divanı'na başvurdu. Başvuruda zehirli maddeler için belirlenen alt limitin düşürülmesi talep ediliyor. Aileler ise oyuncaklarda zehirli maddelerin kullanılmasını anlamakta güçlük çekiyor.

Katrin Lindner, "Bence oyuncaklarda zehirli maddelerin yeri yok. Eğer bir oyuncakta kurşun ya da arsenik gibi zehirli maddeler için bir alt limit belirleniyorsa, bu durum beni korkutuyor. Doğru bulmuyorum" diye konuşuyor.

AB'nin yeni oyuncak yönetmeliği temmuz ayında yürürlüğe girecek. Almanya'nın Adalet Divanı'na bu konuda yaptığı başvuruyla ilgili kararınsa önümüzdeki yıl açıklanması bekleniyor. Dolayısıyla o tarihe kadar zehirli maddelerin olduğu oyuncaklar yasalara uygun biçimde dükkânlardaki raflarda yerini almış olacak.

Sayfa Yükleniyor...