Plastik şişe üzerinde 11.000 deniz mili

Binlerce plastik şişeden yapılan tekne 11.000 millik yolculuğuna başlıyor.

10.03.2009 - 09:53

Plastik şişe üzerinde 11.000 deniz mili

Teknenin adı Plastiki... Plastiki eski balıkçı teknelerinden esinlenerek yapıldı. Yapımında 16.000 plastik şişe kullanıldı.

Her plastik şişe tek tek yıkandı, üzerlerindeki etiketler söküldü. İçleri özel bir maddeyle dolduruldu. Bu sayede teknenin batması engellendi.

Hava şartları da izin verirse Plastiki Nisan ayında 11.000 millik yolculuğuna başlayacak. San Francisco'dan yola çıkacak olan Plastiki'nin son durağı Sidney.

Plastiki'nin yolalmak için ihtiyaç duyduğu enerji "yeşil enerji" sistemlerinden elde edilecek. Güneş ve rüzgar enerjisi teknenin en temel enerji kaynakları.

PLASTİKİ'DE NELER VAR?
Plastiki'nin tasarımı çok uzun süre aldı. Yol boyunca karşısına çıkacak zorlukları aşması için özel sistemler geliştirildi. Plastiki'de  her damla yağmur suyu toplanacak, filtrelenecek ve depolanacak.

Teknede iki tane rüzgar tribünü var. Bu trübünlerden ve güneş panellerinden elde edilen enerji akülerde toplanacak. Bu aküler de bilgisayar ve telefonu çalıştıracak.

Yolculukta projenin sahibi De Rothschild'ın yanısıra  üç gemici ve bir grup bilimadamı olacak. Plastiki'nin bu yolculuğunun nihai hedefi insanların dikkatini temiz ve yenilenebilir enerji konusuna çekmek. Ve daha da önemlisi çöplerimizin aslında büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösterebilmek.

ZENGİN BİR AİLENİN VARİSİ Mİ, MACERACI BİR ÇEVRECİ Mİ?
Plastiki'nin fikir babası De Rothschild, birden fazla kimliği üzerinde taşıyor.  Zengin bir İngiliz ailesinin varisi, çocuk kitapları yazarı, Kutup gezgini, çevre için çalışan bir vakfın kurucusu, İngiliz renkli basınının ilgi odağı... . "Banyo küvetinde bile başım döner" diyen Rothschild, bu yolculuğu planlarken denizcilik yeteneklerine güvenmediği çok açık. Rothschild, yolculuğunu planlarken çevre sorunlarının artık hayatımızın en temel sorunları olduğuna dikkat çekebilecek bir rotada gitmeye özen gösterdi. Bu rota pekçok insanın kabusu olan Kalifornia ve Hawai arasındaki Doğu Pasifik Çöp Girdabı'ndan geçecek. Kuzey Pasifik'te yeralan bu girdap hakkında çok az şey biliniyor. Bilinen tek şey bu girdabın dünyadaki tüm çöpleri içine çektiği. Bilimadamlarının hesaplamalarına göre dünya üzerinde üretilen plastiğin % 10'u okyanuslara gidiyor. Bu da her bir deniz milinde 46.000 parça plastik barınıyor demek. Daha da kötüsü her yıl binlerce deniz memelisi ve deniz kuşu bu plastik parçalarını yutarak ölüyor. De Rothschild bu rotada plastik şişeler üzerinde ilerleyerek hedefine ulaşmayı planlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...