1909 yılında keşfedildiği andan itibaren üretilen her plastik parçası hâlâ doğada bulunuyor. Çünkü plastiğin doğada ayrışması 450 yılı buluyor.

Doğaya zarar veren ve neredeyse bir yüzyıldır biriken bu plastik yığınının büyük bir kısmı ise hâlıhazırda okyanuslarda yüzüyor.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, 31 yaşındaki çevreci ve aynı zamanda ünlü bir İngiliz bankacı ailenin varisi olan David de Rothschild, 12 bin 500 kullanılmış plastik şişeden oluşan 18 metre uzunluğundaki 'Plastiki' adlı yelkenlisiyle pazartesi günü Sydney Limanı'na ulaştı.

5 kişilik ekibiyle Mart ayı sonunda San Francisco'nun Sausalito Limanı'ndan yola çıkan Rothschild, tam 128 günde Pasifik Okyanusu'nu geçmeyi başardı.

Rothschild, okyanuslardaki plastik kirlenmesine dikkat çekmek ve geri dönüşümün gerekliliğini vurgulamak amacıyla yaptığı 15 bin kilometrelik bu yolculuğu noktaladığı an duygularını şöyle dile getirdi:

"Buraya ulaşmış olmak çok güzel bir duygu. Bu çılgın hayali gerçekleştirmek açık denizde 4 ay ama onun da öncesinde 4 yıllık bir hazırlığa mal oldu.''

Bilim insanlarının uzun süre önce keşfettiği, akıntıların oluşturduğu girdaplarda biriken plastiklerden oluşan dağ gibi çöp yığınlarını da gören Rothschild, yolculuk boyunca deniz hayvanından çok çöpe rastladıklarını belirtti. Rothschild, Pasifik Okyanusu'nda yüzen çöp yığınlarının çevre örgütü Greenpeace'in verilerine göre ABD'nin Texas eyaletinin iki katı büyüklüğüne ulaştığını vurguladı. Atlas Okyanusu'nda da aynı sorunun yaşandığını ve kilometrekareye yaklaşık 200 bin küçük plastik parçasının düştüğünü kaydetti. Rothschild, bu yolculukla amaçlarının macera değil, aksine sorunun boyutuna dikkat çekmek olduğunu söyledi ve "Asıl zorlu iş bugün başlıyor. Çünkü insanalara denizlerin plastikle kirlenmesi konusunda çok ciddi bir problemimiz olduğunu bir şekilde anlatmak zorundayız. 'Biz bu sorunu çözdük' diyebilmeyi o kadar çok isterdim ki! Ama biz çözümün malesef çok ama çok uzağındayız daha'' dedi...

Dünyada yıllık ortalama 240 milyon ton plastik üretildiğini belirten Rothschild, ''Bunlar geri dönüşümle tekrar değerlendirileceği yerde denizlere atılıyor'' dedi. Bu yolculuğun geri dönüşüm çalışmalarını özendirmesi için bir örnek olmasını umut eden Rothschild, üçüncü dünya ülkelerinde biriken plastik yığınıyla 'evler, barınaklar bile yapılabilir' diye konuştu.

Ekip yolculuk boyunca elektriği güneş enerjisi, rüzgar türbini ve bisikletle çalışan bir jeneratörden elde etti.

Yağmur suyu biriktirildi ve küçük bir saksıda sebze yetiştirildi. Rothschild'in yelkenlisi bir süre Sydney'deki Deniz Müzesi'nde sergilendikten sonra geri dönüşüm için kullanılacak.