Sony, PlayStation3 oyun konsollarına başka işletim sistemlerinin yüklenmesine olanak veren işlevi iptal etti. Bugün yayımlanan firma güncellemesini yükleyenlerin makinelerine Linux tabanlı işletim sistemi kurulamayacak.

İlişkili Haberler


Sony’den yapılan açıklamada, “Install other OS” seçeneğini makine mönüsünden kaldırma kararında güvenlik kaygılarının rol oynadığı belirtildi. Yeni yayımlanan güncellemede bundan başka bir değişikliğin de bulunmadığı belirtiliyor

Firmanın bu önlemi, Geohot rumuzlu meşhur hacker George Hotz’un PlayStation3’ün güvenlik sistemini ‘hack’lediğini belirtip ilk kodları yayımlaması üzerine aldı. Geohot, 17 yaşındayken iPhone’un kapalı işletim sistemini de kırmıştı.

Başka işletim sistemini yükleme özelliği, daha çok makinenin bilgi işlem gücünden yararlanmak isteyen araştırmacılar tarafından Linux tabanlı işletim sistemleri kurulmak suretiyle kullanılıyordu.

Sony, yeni güncellemeyi yükleyip yüklemem tercihinin PS3 sahibinde olduğunu belirtse de, güncelleme yapmayan kullanıcılar PlayStationNetwork’e bağlanma gibi bazı temel özellikleri kullanamayabilir.