PlayStation3'e de 'hareket' geldi

Sony, Nintendo’dan 4 yıl sonra, kendi hareket kontrollü oyun kumandasını tanıttı.

11.03.2010 - 16:20

PlayStation3'e de 'hareket' geldi

Sony, PlayStation Move adı verilen hareket kontrollü kumandasını San Fransisco’daki Game Developers Conference’ta oyun severlere tanıttı. Move, Nintendo’nun egemenliğindeki hareket sensörlü oyun ve donanım pazarından pay kapmaya çalışacak.


Basın toplanrısı sırasında Nintendo’yu ‘hareket kontrollü oyunları pazara getirdikleri için’ öven Sony yetkilileri, Move ile sözkonusu teknolojide bir sonraki aşamaya geçildiğini savundu.

Move’u taşıyan oyuncunun vücut hareketleri ‘PlayStation Eye’ kamerası tarafından algılanıp hareket komutlarına dönüştürülüyor. Üç parçalı sistemin üçüncü ve son öğesi ise Nintendo Nunchuk benzeri bir yardımcı kumanda. Move sistemi, çok temel İngilizce ses komutlarını da ezberleyip işleyebilecek.

Nintendo Wii’nin hareket sensörlü kumandasına kıyasla biraz daha hafif olduğu belirtilen Move’un, hassasiyet ve tepki süresi açısından rakibinden çok da ileride olmadığı ifade ediliyor.

Firma, Move kullanarak oynanabilecek Little Big Planet, Move Party ve Sports Champions adlı yeni oyunlarını da tanıttı.

Sony, Nintendo’nun 2006’da başarıyla devreye soktuğu hareket kontrollü oyun pazarından pay alıp genel konsol pazarındaki üstünlüğünü koruma amacında olduğu belirtiliyor. Xbox’ın üreticisi Microsoft’un da 2010 sonunda kendi hareket sensörlü sistemi Natal’ı piyasaya sürmesi bekleniyor.

PlayStation Move pakedi sonbaharda yaklaşık 100 dolar fiyatla satışa sunulacak. O tarihten sonra Move içeren PlayStation3 paketleri de piyasaya sürülecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...