Plazma televizyonlar yasaklanmayacak.

Avrupa Birliği Minimum Enerji Standardı çerçevesinde Plazma TV’lerin üretimlerinin durdurulacağı haberi yalanlandı.

16.01.2009 - 17:04

Plazma televizyonlar yasaklanmayacak.

Son zamanlarda basında da yer alan Plazma TV teknolojisinin enerji verimliliği sebepleri ile yasaklanabileceği konusundaki haberler EICTA (European Information and Communications Technology Industry Association - Avrupa Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sanayicileri Birliği) tarafından yalanlandı.

EICTA tarafından yapılan açıklamada, konu ile ilgili AB direktifine göre plazma veya herhangi bir teknolojinin, enerji verimlilik koşullarına uyduğu sürece TV üretiminde kullanımının yasaklanmasının mümkün olmadığı belirtildi.

Avrupa Birliği ve EICTA üyesi kuruluşların TV üretiminde kullanılan Plazma TV, LCD(Liquid Crystal Display - Likit Kristal Ekran) TV, CRT(Cathode Ray Tube - Katot Işın Tüpü) TV ve diğer tüm teknolojilerin daha enerji verimli getirilmesini sağlayacak yeni düzenlemeler üzerinde çalışıldığı ifade edilen açıklamada yeni düzenlemenin 2009’un ikinci yarısında yayınlanacak.

EICTA, geçiş sürecinin ardından ürünlerin 2010 yılının ikinci yarısında uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor.

Plazma, LCD ve CRT gibi teknolojilerin enerji tüketiminde farklı yollar izlendiğini belirten EICTA, endüstrinin, tüketicilerin bu teknolojileri aynı şekilde karşılaştırabilmesi için kriterleri birleştirip tek bir ölçüm şekli kullandığını ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...