PMYO 2020 polis alımı ne zaman? (PMYO polislik başvuru şartları)

YKS sonuçlarının açıklanmasının hemen ardından adaylar PMYO Polis alımı ilanını beklemeye başladı. Polis olmak isteyen adaylar Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) sonuçlarından aldıkları puana göre yerleştirilecek. Adaylar EGM tarafından yapılacak açıklamayı bekliyor. Peki, PMYO başvuru tarihi belli oldu mu? İşte, PMYO 2020 başvuruları hakkında merak edilenler...

Haberler - ntv.com.tr 26.08.2020 - 12:21

PMYO 2020 polis alımı ne zaman? (PMYO polislik başvuru şartları)

Birçok polis adayının başvurduğu Polis Yüksek Meslek Okulu (PMYO)  için bekleyiş başladı. 2020 yılı YKS tercihleri 6-14 Ağustos tarihleri arasında alındı. Tercihlerin sona ermesinin ardından PMYO için başvurular başlaması bekleniyor. Henüz konuyla ilgili EGM gerekli açıklamayı yapmamıştır.

TYT puan türünde 150 baraj puanını geçen öğrencilerin tercihleri arasından en yüksek puana sahip iki bin 500 öğrenci, PMYO'da okuma hakkı kazanacak.

POLİS MESLEK YÜKSEKOKULLARI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Polis Meslek Yüksekokulu öğrencisi olabilmek için; Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliği’nin 5. maddesi gereği Yüksekokullara, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanununun 10 uncu maddesinde belirtilen eğitim kurumlarından (Lise ve dengi okullardan) mezun olmak,

PMYO Giriş Yönetmeliğinin 8. maddesi gereği; “18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ekim tarihi itibariyle 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 24 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için ise 26 yaşından gün almamış olmak.”

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılacak olan üniversiteye giriş sınavından istenilen puanı almış olmak, Polis Akademisi Başkanlığınca yapılan Aday Değerlendirme ve Seçme Sınavında ve ÖSYM Başkanlığı tarafından yapılacak PMYO Sınavında başarılı olmak şartları aranmaktadır.

PMYO SINAVLARINA BAŞVURUDA YAŞ ŞARTI NEDİR?

17 Mayıs 2008 tarih ve 26879 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Meslek Yüksekokulları Giriş Yönetmeliğinin 8. maddesinin (e) bendinde yer alan; “Sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla askerliğini yapmayan erkek adaylar ile bayan adaylar için 18 yaşını tamamlamış ve 24 yaşından gün almamış olmak, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için ise 26 yaşından gün almamış olmak (18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmeleri dikkate alınmaz ve geçerli sayılmaz.)” hükmü mevcuttur.

PMYO SINAVLARINA ALINACAK ADAYLARDA BOY ŞARTI NEDİR?

04 Ağustos 2003 tarih ve 25189 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinin Hastalık Branşlarının Sınıflandırılması EK-3 I-A Dahili ve Harici Hastalıklar başlıklı 7. maddesinde; “Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön Lisans programına alınacak öğrencilerin boyları en az erkeklerde 167 cm, bayanlarda 162 cm olacaktır” hükmü mevcuttur.

TÜM PMYO GİRİŞ ŞARTLARI İÇİN TIKLAYINIZ.

Sayfa Yükleniyor...