Bundan böyle “Kurtlar Vadisi”nde Polat Alemdar'ın, “Ezel”de Ramiz Dayı'nın ya da “Aşk-ı Memnu”da Behlül'ün ağzından insan haklarına ilişkin sözcükler döküldüğünü duyarsanız sakın şaşırmayın.

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, toplumu insan haklarına dair bilinçlendirmek için dizi yapımcılarının kapısını çaldı. Yapımcılar, öneriye sıcak baktı.

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Mehmet Yılmaz Küçük, konuyla ilgili olarak, “Geleceğe yatırım yapıyorsak, insana yatırım yapıyorsak ve insanları bu anlamda senaryolarımızla sürüklüyorsak, ilgilerini çekiyorsak biraz da sosyal sorumluluk ilkesi gereğince onlara birkaç doğrunun da bu diziler içinde verilmesi gerekiyor” dedi.

Dizi yapımcılarıyla görüştüğünü belirten Küçük, “Bu bağlamda “Ezel'in, Kurtlar Vadisi'nin ve Aşk-ı Memnu'nun yapımcılarını sayabiliriz” diye konuştu.

Küçük, şöyle konuştu: “Olumlu bir takım işaretler aldık. Ancak bu senaryolar belli zaman önce yazıldığı için o dönem içinde bunu yapamayacaklarını fakat gelecek bölümlerde bunu doğrudan yapabileceklerini söylediler.”

İnsan Hakları Başkanı Mehmet Yılmaz Küçük, doğrudan değil dolaylı yoldan eğitimden yana olduğunu da ifade etti.

Küçük, şunları söyledi: “Rol içerisinde senaryo içerisinde örneğin aile hayatının korunmasına yönelik olarak eşine karşı olan şevkati gösterilebilir, çocuklarına karşı olan tutumu gösterilebilir. Ayrıca kolluk kuvveti sıfatını taşıyorsa o suçluya karşı yapacağı muamelelerde ona birtakım haklar çok kısa hatırlatılabilir. Direkt olarak öğretmeye yönelik verirsek bu da dayatma olur, bunu da kimse kabul etmez.

Dizi senaryolarında, "kadın ve ailenin korunması", "çocuk hakları", "özürlü hakları" gibi başlıklarda mesajlara yer verilecek.