Polis MHP afişine izin vermedi

MHP’lilerin astığı ’Türkiye’de güzel şeyler oluyor’ diye başlayan afişi kaldırmak isteyen polis ekipleri ile MHP'liler arasında gerginlik yaşandı.

Haberler 22.05.2011 - 13:26

Polis MHP afişine izin vermedi

MHP Sakarya İl Teşkilatı’nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın demokratik açılımla ilgili söylediği iddia edilen sözler ile Habur Sınır Kapısı’nda teslim olan teröristler, BDP’li milletvekilinin polis memurunu tokat atması ve AK Parti Sakarya milletvekillerinin Osman Baydemir’i ziyaretine ilişkin fotoğrafların yer aldığı ’Bu görüntüleri hayal bile edemezdik’ yazılı afiş gerginliğe neden oldu.

MHP’liler bu afişi Adapazarı’nın en işlek caddesi olan Çark Caddesi’nde inşaat halindeki Cevat Bey Konağı’nın bahçe duvarına boydan boya astı. Yoldan geçenlerin ilgisini çeken ve ’’de güzel şeyler oluyor’ diye başlayan afişin üzerinde, BDP Milletvekili Sebahat Tuncel’in bir polis memuruna tokat atması, Kuzey Irak’tan gelen PKK’lıların Habur’da devlet töreniyle karşılanması, Ak Parti Sakarya Milletvekilleri Şaban Dişli ve Recep Yıldırım’ın Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etmeleri ve İstanbul’da 3 kişinin öldüğü belediye otobüsüne yapılan molotoflu saldırının fotoğrafları da yer aldı.

Afişin asıldığını haber alan polis ekipleri olay yerine gelerek bunun kaldırmasını istedi. Ancak MHP’liler karşı çıkınca gerginlik yaşandı. Sakarya Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Şahne, gerginliğin büyümemesi için MHPli yetkililerden pankartın kaldırılması konusunda ısrarını sürdürünce devreye MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Münir Kutluata girdi ve onun onayı ile pankart bulunduğu yerden kaldırıldı.

MHP’liler bunu alkışlarla protesto ederken, afişi kaldıran polislerle partililer arasında sert tartışmalar oldu.

MHP’liler afişin mahkeme kararı olmadan kaldırılmasına tepki gösterdi. Afişin sökülmesi sırasında çevrede bulunan bir çok kişi de bu tepkiye katıldı.

Geçen yıl 12 Eylül’de yapılan anayasa değişikliğinin oylanacağı referanduma kısa süre kala da Hendek İlçesi’nde MHP İlçe Teşkilatı’nın astığı afiş de gerginliğe neden olmuştu.

Sayfa Yükleniyor...