Polis statlara dönüyor

Stadlarda kapı aramalarında polis de hazır olacak, taraftarlar, stadyum dışında ve içinde iki ayrı güvenlik barikatından geçecek, alkolmetre kontrolü yapılacak, saha içi ve tribünlerde olay çıktığı takdirde polis müdahale edecek..

NTV Haber 27.08.2009 - 13:12

İçişleri Bakanlığı, 5 mayıs 2009 tarihine kadar klüplerin stad güvenliğini özel güvenlik teşkilatlarıyla sağlamaları yönünde karar almıştı.

Futbol Federasyonu, kuüplerin stadyum güvenliğinin kendi özel güvenlik elemanlarınca sağlanması uygulamasına geçilmesinin dört yıl ötelenmesini istiyordu. Gerekçe olarak da yeni sistemin kulüplere büyük maddi külfet getireceği gösterildi.

İçişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde bir orta yol bulundu. Özel güvenlik sisteminden vazgeçilmedi ancak sistem oturana kadar polisin de devrede olması benimsendi. İçişleri Bakanlığı yayınladığı bir genelgeyle de alınan yeni kararları duyurdu.

- Polis, takımların güvenlik içerisinde stadyuma getirilmesi ve götürülmesinden sorumlu olacak.
- Kapı aramalarını yapan özel güvenliğin yanında polis bulunacak.
- Taraftarlar, iki aşamalı güvenlik bariyerinden geçirilecek.
- Polisin gözetiminde özel güvenlik görevlisi da üst araması yapacak.
- Gerektiği durumlarda alkolmetre ile alkol ölçümü yapılacak.
- Saha içinde ve tribünde meydana gelen olaylara polis müdahale edebilecek.
- Tribünler, her türlü kamera, fotoğraf makinesi gibi teknik araçlarla kaydedilecek, olay çıkartanlar görüntü delilleriyle hakkında yasal işlem yapılacak.
- Gözlemci polisler, hem deplasmanda hem de kendi sahasında fanatik seyircileri maç öncesi, esnası ve sonrasında takip edecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...