Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki karar duruşmasında, tutuklu sanıklar F.A, T.Y ve F. G. hazır bulundu.

Sanıklar yaptıkları son savunmalarında, suçlamayı kabul etmeyerek, tahliyelerini talep etti.

Sanıklardan F.A ayrıca mahkemeye, askerlik görevini yaparken birliğince kendisine verilen taktir belgesini de sundu.

Mahkeme heyeti, sanıklardan T.Y ve F.G'yi TCK'nın ''Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'', 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet ve ''Terör örgütünün propagandasını yapmak'' suçlarından 11'er yıl 3'er ay hapis cezasına çarptırdı.

Diğer sanık F.A ise TCK'nın ''Terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet suçundan 10 yıl 5 ay hapis cezasıyla cezalandırıldı.

AVUKAT EREN: BASIN AÇIKLAMASINI DTP YAPTI
Sanık avukatlarından Serhat Eren, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, mahkemenin verdiği kararı temyiz edeceklerini belirterek, şunları söyledi: ''Mütalaada, sanıkların örgütün talimatı üzerine yapılan bir basın açıklamasına katıldıkları belirtilmiştir. Ancak o basın açıklaması DTP tarafından düzenlendi. Bu konuda birçok internet sitesinde haber bulunmaktadır. Dosyaya konulan internet sitelerin hiçbirinde örgütün bir talimatı yoktur. Hatta dava dosyasında adı geçen internet sitelerinden birine, basın açıklamasından 3 ay önce erişim yasağı uygulanmıştır.''