Polise taş atan zanlıya 19 yıl hapis istemi

Van'daki bir izinsiz gösteride yüzünü kapatarak polise taş attığı belirlenen sanık hakkında 19 yıla kadar hapis istendi.

Anadolu Ajansı 28.12.2015 - 12:42

Polise taş atan zanlıya 19 yıl hapis istemi
Arşiv

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl Ramazan ayında İpekyolu Belediye Başkanlığının düzenlediği konserin ardından gerçekleşen izinsiz gösteride polise taş attığı gerekçesiyle tutuklanan S.G. hakkındaki soruşturmayı tamamladı.

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, sanığın "kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnme", "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet", "terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme" ve "terör örgütüne üye olmak" suçlarından 19 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianamede, Cumhuriyetin niteliklerini, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmak, Türk devletinin ve Cumhuriyetin varlığını tehlikeye düşürmek, devletin iç ve dış güvenliğini, kamu düzenini bozmak amacıyla kurulan terör örgütü PKK'nın bu amaçlarını gerçekleştirmek için baskı, korkutma, yıldırma, sindirme ve tehdit yöntemlerini kullandığına dikkat çekildi.

Terör örgütü PKK'nın zaman içinde farklı başlıklar altında düzenlediği etkinliklerle eylemselliğini devam ettirdiğinin vurgulandığı iddianamede, şu ifadelere yer verildi:

"Günümüzde örgütün müzahir kitlesinin yine örgütün üst düzey yöneticilerinin destekçi yayın organlarından, internet sitelerinden yaptığı genel çağrılara uyarak değişik zamanlarda pek çok yasa dışı yürüyüş, miting ve protestolar düzenlenmiştir. Bu organizasyonlarda polise, sivil halka, kamu kurum ve kuruluşlarının bina ve araçlarına taşlı, molotofkokteyli saldırı, kundaklama, yollara barikat kurarak trafiği engelleme, Türk bayrağını yakma gibi hukuk dışı eylemler gerçekleştirilmiştir. Bu eylemlerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) terörizmle mücadele bağlamında verdiği kararlar ile Terörlü Mücadele ve Türk Ceza Kanununun (TCK) ilgili maddeleri karşısında hukuken himaye görmeyeceği açıktır."

KAMERADAN TESPİT EDİLDİ

İddianamede, konser sonrasında, Karşıyaka mahallesindeki MOBESE direğinin altında ateş yakan bir grubun, "dağılın" anonsuna rağmen çevrede güvenlik önlemi alan polislere taşla saldırdığı vurgulanarak, sanığın da söz konusu grup içerisinde yer aldığının çekilen kamera görüntüleri ve fotoğraflarla tespit edildiği kaydedildi.

“YÜZÜNÜ KAPAT, TAŞ AT DEDİLER”

İddianamede, ifadesine yer verilen sanık S.G'nin atılı suçlamayı kabul etmeyerek, "Mahallede düzenlenen konserin ardından evime gittiğim sırada yüzleri kapalı yaklaşık 30 kişi önümü kesti. Elektrik lambalarını söndürdüler, biri yanıma gelip eşarp verdi. Bana 'yüzünü kapat, taş at' dediler. Ben karşı çıkınca tokat attı. Korktuğum için bir kez taş atarak kaçtım" dediği bildirildi.

Sanık S.G'nin yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak.

Sayfa Yükleniyor...