Polisin burnu kırıldı, BDP'li vekil sürüklendi

Diyarbakır'da sivil itaatsizlik için çadır kurmak isteyen BDP'lilere polis müdahale etti. Bir polisin burnu kırılırken, BDP'li vekil yerlerde sürüklendi.

08.04.2011 - 15:45

Polisin burnu kırıldı, BDP'li vekil sürüklendi

BDP sivil itaatsizlik eylemleri kapsamında Sur ilçesindeki Dağkapı Meydanı'nda toplandı.

Yaklaşık 4 bin kişi, 1925 yılında Kürt isyanı liderlerinden Şeyh Sait ve arkadaşlarının idam edildiği yer olan ve Orduevi bitişiğinde bulunan Dağkapı Meydanı'na halı ve battaniye sererek cuma namazı için saf tuttu.

BDP'nin, “Sivil Cuma” olarak değerlendirdiği itaatsizlik eylemi kapsamında saf tutan partililer, Din Adamları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİYADER) Başkanı Zahit Çiftkuran'ın öncülüğünde Cuma namazı kıldı.

Polis çevrede geniş güvenlik önlemi alırken, namaz kılınmadan önce imam Çiftkuran, cemaate Kürtçe bir konuşma yaptı.

Meydanda BDP'lilere cuma namazı kıldıran Çiftkuran, camilerin Allah'ın evi olduğunu ve camilerle bir sorunlarının bulunmadığını belirterek "Biz camilerde sistem için çalışan ve Türk-İslam sentezini dayatan imamlara karşıyız. Bizim içimizde medrese eğitimi görmüş yüzlerce imam var. Kimse bize din dersi vermesin. İslamı yeniden yazacak halimiz yok, İslam islamdır. Biz bugün insanların artık birbirini öldürmemesini istiyoruz. İnsanlar arasında ölüm olmasın, barış gelsin istiyoruz" diye konuştu.

Konuşmadan sonra BDP'lilerin önünde saf tutan imamlardan biri çevredeki camilerden gelen ezan sesini beklemeden kendisi kalkıp namaz için ezan okudu. Daha sonra yaklaşık 4 bin kişi, meydanda hep birlikte saf tutarak Cuma namazı kıldı.

Cuma namazının kılındığı Dağkapı Meydanı'nda daha sonra “Barış Anneleri” adlı bir grup kadın operasyonların durması için tülbentlerini yaktı. Daha sonra BDP, “Demokratik Çözüm Çadırı” kurmak için çadır malzemelerini alana getirdi.

Polis çadırın kurulmasına izin vermezken, bir grup BDP'li polis ile tartıştı. Tartışma sırasında bir kişinin attığı yumruk, polis memurunun burnunun kırılmasına neden oldu.

Bunun üzerine polis ekipleri, gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Yaklaşık 5 dakika süren arbedenin ardından polis grubu çembere aldı. Bu sırada aniden bastıran dolu ve sağanak yağmur nedeniyle meydandaki grubun büyük kısmı dağıldı.

BDP’Lİ YILDIZ YERLERDE SÜRÜKLENDİ
Daha sonra meydana BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve BDP Grup Başkan Vekili Bengi Yıldız'ın da aralarında bulunduğu bazı milletvekilleri ve belediye başkanları geldi.

BDP'li Demirtaş'ın gelişi sırasında polis barikatını aşıp meydana girmek isteyen bir grup BDP'li ile polis arasında arbede yaşandı.

Çadır demirini almak isteyen Milletvekili Bengi Yıldız ve demiri bırakmayan polisler arasında arbede çıktı. Yıldız, çadır demirinin ardından yerde yaklaşık 10 metre sürüklendi.

POLİS TELSİZİ KAYBOLDU
İlk arbede sırasında bir polis telsizinin kaybolduğu belirtilince polis alandan çıkan herkesi tek tak aramaya çalıştı. Telsizin kaybolduğu BDP lideri Demirtaş'a iletilince Demirtaş grubun içerisine girerek kimin telsizi aldığını sordu ancak telsiz bulunamadı.

Selahattin Demirtaş yaptığı konuşmada valiliğin alanda çadır kurulmasını yasaklayan kararını eleştirdi.

Demirtaş, "Dağkapı çadır için yasak ise en iyi yer Diyarbakır Valiliği'nin bahçesidir. Biz de çadırı valiliğin bahçesine kuracağız"dedi.

Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu yaklaşık 150 kişilik grup ile Diyarbakır Valiliği’ne doğru yürüyüşe geçti. Polis, grubun önüne keserek, yürümelerine izin vermeyeceğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...