Polisler birbirine biber gazı sıktı

Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu'nda eğitim gören polis adaylarına uygulanan biber gazı eğitimlerinde her polis adayı en az bir kez biber gazına maruz kalmak zorunda.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.05.2011 - 16:23

Polisler birbirine biber gazı sıktı

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Polis Akademisi Başkanlığı bünyesindeki Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu'ndaki (PMYO) polis adayları zorlu mesleki eğitimlere katılıyor.

Görevlerinin ilk yıllarında genellikle Çevik Kuvvette çalışan polis adayları, okul hayatları boyunca önemli eğitimlerden geçiriliyor. Daha çok toplumsal olaylarla karşılaşan ve çevik kuvvet eğitimi alan adaylara Polis Akademisi Başkanlığı'nın eğitim müfredatı gereği biber gazı da uygulanıyor. Uygulamaya göre her polis adayı en az bir kez biber gazına maruz kalmak zorunda.

Normalde olaylarda göstericilere biber gazı sıkan polisler ilk olarak bu gazın etkisini kendi üzerlerinde hissediyorlar.

Meslek hayatları boyunca hem biber gazına maruz kaldıklarında neler yapacaklarını anlamaları hem de vatandaşa uygularken dikkatli olmaları için yüzlerine biber gazı sıkılan polis adayları zor anlar yaşadı.

Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu bahçesinde gerçekleştirilen eğitimlerde sırayla yüzlerine biber gazı sıkılan polis adaylarının ilk yaptıkları iş ise koşup yüzlerini yıkamak oldu.

Biber gazı nedeniyle bir süre göremeyen ve gözleri yanan adayların imdadına ise arkadaşları koştu.

''Biber gazı uygulaması polis adaylarının eğitimlerinden sadece biridir'' diyen, Kastamonu PMYO Müdürü Emir Gökpınar da bütün bu eğitimlerin müfredat gereği olduğunu söyledi.

Yaklaşık 600 adayın eğitim gördüğü Kastamonu Polis Meslek Yüksekokulu'nda biber gazının yanı sıra, silah eğitimi, yakın savunma, toplumsal olaylara müdahale gibi mesleki dersler de veriliyor.

Sayfa Yükleniyor...