Politik oyunlara seyirci kalmayın!

Dünyanın her yerinde politik oyunlar oynanıyor. Oynanıyordu, oynanacak… Her yıl ‘Kanlı 1 Mayıs’ günü başlayıp ‘27 Mayıs Darbesi’ günü bitmesi planlanan Politik Oyunlar Festivali, dünyanın dört bir yanından davet ettiği kişilerle, işlerle sahne alıyor.

28.04.2011 - 12:11

Politik oyunlara seyirci kalmayın!

Uluslararası, disiplinlerarası, kuşaklararası bir festival... Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran, garajistanbul çatısı altında yeni bir festival daha başlatıyor: Politik Oyunlar.

Her yıl ‘Kanlı 1 Mayıs’ günü başlayıp ‘27 Mayıs Darbesi’ günü bitmesi planlanan Politik Oyunlar Festivali, dünyanın dört bir yanından davet ettiği kişilerle, işlerle sahne alıyor. Toplumsal belleğimizde yer etmiş tarihlere im koyarak güncel politika ile ilişki kuran işler, politik olanla poetik(şiirsel) olan arasında kurulan oyunlar Politik Oyunlar festivalinde buluşuyor.

“Tiyatro aynı anda nasıl hem eğlendirici, hem eğitici olabilir? Onu zihinsel uyuşturucu trafiğinin elinden kurtarıp, bir yanılsamalar fuarı olmak yerine, gerçek deneyimler öneren bir alan haline nasıl getirebiliriz? Şu özgürlükten yoksun, bilgisiz çağımız insanına, özgürlüğe ve bilgiye susamışlığıyla ezilmiş ve kahraman insana, şu korkunç ve muhteşem yüzyılımızın hor görülmüş, aldatılmış, yaratıcı, değişebilen ve değiştirilebilen insanına nasıl bir tiyatro sunulmalıdır ki, ona dünyasının efendisi olmasında yardımcı olunabilsin?” Bertolt Brecht

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne, özellikle son 50 yılda askeri darbelerle uğradığı kesintiler yüzünden binlerce insanın gözaltına alındı, işsiz kaldı, işkence gördü, yaralandı, öldü. Bu travmanın toplumun her kesimine yayılması kollektif bir çöküntüye, politika konuşmaktan, politika üretmekten politika sözcüğünün kendisinden korkuya dönüştü. Politik oyunlar festivali bu korkunun, bu travmanın üstüne gitmek ve sanat ürünleri, kanaat önderleri, akademisyenlerin katıldığı tartışmalar aracılığıyla ülkenin demokratikleşme sürecine katkı sunmayı hedeflemektedir.

20.yüzyılın başında tiyatro ve film sanatının öncülüğünde kitleleri harekete geçiren politik sanat, 21. yüzyılda kendini nasıl güncelliyor? Kitleler ile ilişkisini nasıl kuruyor? Tiyatronun aldığı biçim, beden politikaları üzerinden gelişen dans, adını bir eylem biçiminden alan performans, yığınları etkileyen, dönüştüren sinema ve müzik. Kitleler politika üzerine fikir üretirken, eylem yaparken sanatla ilişkisini nasıl kuruyor? Politik sanattan nasıl besleniyor?

2011 yılında, seçime giderken ivmesini öncelikle bu topraklar üzerinde üretilmiş işlerden alan Politik Oyunlar Festivali, politik olan ile apolitik arasındaki ilişkiyi, ilişki-sizliği merkeze alıyor.

“Tiyatro eylemi zorunlu olarak politiktir, çünkü insanların bütün eylemleri politiktir ve tiyatro da bu eylemlerin yalnızca biridir... Tiyatroyu politikadan soyutlamaya çalışanlar bizi temel bir yanlışa sürüklemek istiyorlar ki, bu da politik bir tutumdur...” Augusto Boal

Politik Oyunlar Festival Programı
1 Mayıs
Hüseyin Karabey – 1 Mayıs 2 Film
Film Gösterimi

3 Mayıs
Nadide Mater- Mehmet’in Kitabı
Edebiyat Okuması
Saat:20.30

7 Mayıs
• Çıplak Ayaklar Kumpanyası – Sen Balık Değilsin ki!
Dans
Saat: 19.30

• Bejan Matur - Dağın Ardına Bakmak
Edebiyat Okuması
Saat: 20.30

10 Mayıs
İTÜ Timis Oyuncuları - Generallerin Beş Çayı
Üniversitelerarası İstanbul Tiyatro Festivali İşbirliğiyle
Saat: 20.30

11 Mayıs
Vasıf Öngören-Aslı Öngören - Masalın Aslı
Saat: 18.00 - 20.30

16 Mayıs
Can Kartoğlu – Sahanda Yumurta
Edebiyat Okuması
Saat: 20.30

17 Mayıs
Tiyatro Oyunevi – Beklerken
Tiyatro
Saat: 18.30 - 21.00

20 Mayıs
Altıdan Sonra Tiyatro – Faili Müşterek
Tiyatro
Saat: 20.30

21 Mayıs
Bandista – Benim Annem Cumartesi
Konser
Saat: 23.00

26 Mayıs
Sema – Nazım’dan Brecht’e
Konser
Saat: 20.30

27 Mayıs
10+ - ashura
Müziktiyatro
saat: 20.30

1-27 Mayıs 2011
• Hüseyin Karabey Filmleri
Film Gösterimi

• Pabucu Yarım Çık Dışarı Oynayalım – Gökçen Tongut – Phrât Shaka
Video Performans
Yurtiçi ve Yurtdışı Katılımcılar ile Paneller Dizisi

• Orada Neler Oluyor ?

• Tanıklar-Tanıklıklar

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...