Polonya'da Madonna'ya boykot kampanyası

Polonya'da Katolikler ve savaş gazilerinden oluşan gruplar Varşova Ayaklanması ile aynı güne rastlayan Madonna konserini protesto ediyor.

01.08.2012 - 17:39

Polonya'da Madonna'ya boykot kampanyası

1944'te Nazi işgaline karşı başlayan ayaklanmanın yıl dönümüne rastladığı için konserin boykot edilmesi çağrıları yapılıyor.

Buna karşılık Madonna'nın ekibi, konser öncesinde 1944'teki olayların anılacağı kısa bir video klip göstermeyi önerdi.

Nazilere karşı 200 bin Polonyalının can verdiği Varşova Ayaklanması başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Her yıl ölenlerin törenlerle anıldığı günün tarihi ve duygusal önemine dikkat çeken Genç Haçlılar adlı Katolik örgüt, Çarşamba akşamı Madonna konserine kimsenin gitmemesi için internet üzerinde bir kampanya başlattı.

Örgüt, şu ana kadar 50 bini aşkın kişinin altına imzasına koyduğu boykot çağrısının büyük yankı bulduğunu söylüyor.

Konseri Polonya tarihine saygısızlık olarak görmenin yanısıra, protestocu Katolik grup Madonna'yı ''cinsel sapkınlık ve pornografiyi yüceltmekle'' suçluyor.

Yanan haç gibi imgeleri kullanan şarkıcının inançlarını rencide ettiğini söyleyen Genç Haçlılar, çeşitli kiliselerde Madonna karşıtı ayinler ve sokaklarda dua etkinlikleri düzenledi.

Varşova'da duvarlara asılı konser posterlerinin üzerine Madonna karşıtı sloganlar yazıldı.

Muhafazakar muhalif milletvekili Stanislav Pieta, Varşova Ulusal Stadyumu'ndaki konserin engellenmesi için hükümete çağrıda bulundu.

Varşova belediyesinden yetkililerle bir araya gelen konser organizatörleri, Madonna sahneye çıkmadan önce Varşova Ayaklanması'nın anılacağı kısa bir film göstermeyi kabul ettiklerini açıkladılar.

Organizatör Ania Pietrzak, ''Polonya tarihindeki önemli bir olayı konsere gelenlerle birlikte anmak istedik.'' diyor.

PARİS KONSERİNDE YUHALANMIŞTI
53 yaşındaki Amerikalı şarkıcının MDNA turu ilk kez tartışma yaratmıyor.

Bundan önce Paris konserini 45 dakika içinde sonlandıran Madonna, konser salonunda yuhalanmıştı.

Madonna, yuhalamayı Fransız aşırı sağının müdahalesi olarak yorumladı.

Konsere eşlik eden bir videoda, aşırı sağcı parti Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen'in yüzü üzerinde beliren Nazi sembolü gamalı haç, Ulusal Cephe taraftarlarını öfkelendirmişti.

Madonna'nın İstanbul konserinde meme ucunu, Roma'da ise seyircilere kalçasını göstermesi MDNA turunun üzerinde çok konuşulan anları arasında yer aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...