29 Ağustos 1958'de ABD'nin Indiana eyaletinin Gary kasabasında doğan Michael Jackson, 9 çocuklu bir ailenin yedinci çocuğu idi. 4 erkek kardeşi ile birlikte ilk kez sahneye çıktığında Michael 6 yaşında idi.

İlişkili Haberler


Hayatı boyunca 13 Grammy ödülü alan şarkıcının, toplam albüm satışlarının şimdiye kadar 750 milyonu bulduğu tahmin ediliyor.

Jackson, ilk solo albümünü 1972'de çıkardı ve 1982'de çıkardığı ‘Thriller’ albümü ile şöhretin zirvesine ulaştı. ‘Thriller’, dünya çapında 109 milyon kopya ile tüm zamanların en fazla satan albümü oldu.

Yine bugünkü anlamdaki ilk video klipler bu albüm için çekildi. ‘Thriller’ klibi dünyada daha önce kimsenin görmediği video klip estetiğini içeriyordu. Jackson’ın olağanüstü klipleriyle birlikte MTV müzik kanalı da yayın politikasını değiştirerek siyahi sanatçıların kliplerine yer vermek ‘zorunda’ kalmıştı.

Daha sonraki albümü ‘Bad’ de çok büyük başarı yakaladı. Albümde yer alan 'I Just Can't Stop Loving You', 'Bad', 'The Way You Make Me Feel', 'Man in the Mirror' ve 'Dirty Diana' listelerde bir numaraya oturdu, ve ‘Bad’ Amerikan müzik tarihinde beş şarkısı Amerikan müzik listesinin zirvesine yerleşen ilk albüm oldu.

Otoritelere göre Jackson daha sonraki albümlerinde ‘Thriller’ ve ‘Bad’in başarısına uzak kalsa da her albümünde klasik olan parçalar üretmeye devam etti. ‘Dangerous’ albümünde yer alan ‘Black or White’, 'Remember The Time', 'In The Closet', 'Jam' Jackson’ın her zaman efsane olduğunu bir kez daha kanıtlamıştı.

Popun kralı, 1995 yılında iki diskten oluşan ‘History’ albümünü çıkardı. İlk disk Jackson’ın klasikleşen şarkılarından, ikinci disk ise yeni şarkılarından oluşuyordu. Bu albümdeki ‘Scream’, ‘They Don't Care About Us’ ve ‘Stranger in Moscow’ gibi hitleşen şarkılar Jackson’ın ilk yıllarındaki başarısından uzak zamanlarda bile her zaman çok iyi olduğunu kanıtlıyordu.

Jackson, 2001'de 13 ülkenin müzik listelerinde bir numaraya yerleşen "Invincible"'ı çıkardı. Bu albümün hit parçası ‘You Rock My World’e çektiği video klip ile eleştirilere bir kez daha cevap verdi. Marlon Brando başta olmak üzere birçok yıldızın da rol aldığı klip efsanenin ‘eski günlerini hatırlatan’ görselliğe sahipti.

Efsanenin son albümü ise zirveye çıkmış hit parçalarının yer aldığı ‘Number Ones’ oldu. 2008 Şubat ayında da Michael Jackson ‘Thriller’ albümünün 25. yılı şerefine ‘Thriller 25'i yayımladı. ‘Thriller 25’, Amerika'da 2, İngiltere’de 3. sıraya çıktı.

Albümleri:

1971: Got to Be There

1972: Ben

1973: Music and Me

1975: Forever, Michael

1979: Off the Wall

1982: Thriller

1987: Bad

1991: Dangerous

1995: HIStory

1997: Blood on the Dance Floor: HIStory in the Mix

2001: Invincible

2003: Number Ones

Jackson aynı zamanda dansın da kralıydı. Kendisiyle özdeşleşen ‘moonwalk’ dansını ilk kez NBC’de özel bir programda yaptığı gün, en iyiler arasına girdi ve hep öyle kaldı.

Özel hayatı çok sık gündeme gelen Jackson, 1994'de Elvis Presley'in tek çocuğu olan kızı Lisa Marie Presley ile evlendi ancak evlilikleri 1996'da boşanma ile bitti. Jackson aynı yıl Debbie Rowe ile evlendi ve bu evlilikten iki çocuk sahibi oldu. Çift 1999'da ayrıldı. Jackson'ın Prince Michael I, Paris Michael ve Prince Michael II adlı üç çocuğu var.