46. Antalya Altın Portakal Film Festivali sona erdi. İlk filmlerin ağırlıkta olduğu yarışmada En İyi Film ödülünü 'Kosmos' ve 'Bornova Bornova' paylaşırken favorilerden 'Kıskanmak' sadece 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülüyle yetindi.

'Kosmos' ve 'Bornova Bornova'nın damga vurduğu gecede 'İki Dil Bir Bavul' da 'En İyi İlk Film' ödülünü kazandı.

CEYLAN ÖNKOL'A
'İki Dil Bir Bavul'un yönetmenlerinden Özgür Doğan ve 'Kara Köpekler Havlarken' filmindeki rolüyle 'En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu' ödülünü kazanan Volga Sorgu'nun, ödüllerini geçtiğimiz haftalarda Diyarbakır'ın Ecemiş Köyü yakınlarında hayvanlarını otlatırken meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 12 yaşındaki Ceylan Önkol'a adamaları uzun süre alkışlandı.

REFİĞ'E VEDA
Altın Portakal'ın en hüzünlü olayı ise hiç kuşkusuz usta yönetmen Halit Refiğ'in hayatını kaybetmesiydi. Refiğ'in ölümü Antalya'da bulunan sanatçılarda büyük üzüntü yarattı ve cenazesinde bulunamayan sanatçılar usta yönetmen adına anma gecesi düzenledi. 'Karılar Koğuşu'nun gösterildiği gecede dostları Refiğ'i anlattı.

KADİR İNANIR, SONUNDA...
37. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde 'Yaşam Boyu Onur Ödülü'ne layık görülen ancak film çekimleri nedeniyle ödül törenine katılmayan, bu yıldan sonra da kırgınlığı nedeniyle festivale katılmayan Kadir İnanır sonunda Portakal'a katıldı ve 40'ıncı sanat yılında ödülü aldı.

Vedat Türkali de ödülü gecikmeli alanlardandı. 'Karanlıkta Uyananlar' ile 1965 yılında En İyi Film ödülünü alamayınca kazandığı En İyi Senaryo ödülünü almayan Türkali, 48 yıl sonra filmin yönetmeni Ertem Göreç'in elinden Onur Ödülü aldı.

KÜRTÇE FİLMİN GALASINDA PROTESTO
Festivalin öne çıkan olaylarından biri de Kürtçe film 'Ben Gördüm/ Min Dit'in galasında yaşandı. konusuyla tartışma yaratan filmdeki bazı sahnelerden rahatsız olan izleyiciler filmi protesto ettiler ve gösterimden sonraki basın toplantısında da tartışmalar sürdü.

Yönetim değişikliği nedeniyle Hollywood starlarının yerine Yeşilçam yıldızlarının ağırlıkta olduğu festivale 'sinema dışı' birçok olay da damgasını vurdu.

Festival başlamadan önce Antalya Altın Portakal Film Festivali'ni düzenleyen Antalya Kültür Sanat Vakfı haciz tehlikesi yaşadı. Geçmiş yıllara ait borçlarla ilgili zor duruma düşen AKSAV daha sonra sorunu halletti.

Açılışta Nurgül Yeşilçay ve Cem Özer'in Timuçin Esen'in tutuklanması olayından dolayı magazin muhabirlerini protesto etmesi festivalin öne çıkan 'olay'larından oldu.

Mustafa Alabora onur ve emek ödüllerinin dağıtıldığı geceyi protesto ederek terketti ve kendisine ödül verilmemesini eleştirdi.

Festival için Antalya'ya gelen Ezel Akay'ın 'Çek Yasası'na muhalefet' suçlamasıyla tutuklanması da portakal zamanına damga vuran olaylardandı. Akay, avukatının gerekli parayı yatırması sonucu daha sonra serbest kaldı.

Gecedeki aksaklıklar da çoğu kişi tarafından dile getirildi. Köşe yazarlarının da eleştirdiği organizasyondaki sorunlar dikkat çekici boyuttaydı. Büyük ödülleri uzun konuşmalarıyla siyasiler bastırdı. Geceyle ilgili en olumlu şey ise Sırrı Süreyya Önder, Hande Ataizi gibi isimlerin şarkı söylemeleriydi.