İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Galatasaray Üniversitesi Öğrencisi Cihan Kırmızıgül, yasadışı örgüt üyesi olmak ve çeşitli eylemlere karışmak suçundan önce 33 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 2. sınıf öğrencisi Cihan Kırmızıgül, boynunda poşuyla yürürken gözaltına alınmıştı.

Hakkındaki 3 ayrı suçlamaya ilişkin 11 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Fakültesi öğrencisi Cihan Kırmızıgül'ün, PKK/KONGRA-GEL silahlı terör örgütünün çağrısı ve amaçları doğrultusunda yasa dışı gösteriye katılarak çevreye molotofkokteyli attığı ve böylece örgüte yardımcı olduğu belirtildi.

Özel yetkili İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, geçen celse tahliye edilen sanık Cihan Kırmızıgül ile avukatları katıldı.

Duruşmada son söz sorulan Kırmızıgül, ''Bana destek veren arkadaşlarıma ve hocalarıma teşekkür ediyorum. Beraatimi talep ediyorum'' dedi.

TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYESİ DEĞİL
Verilen aradan sonra kararı açıklayan mahkeme heyeti, sanık Cihan Kırmızıgül'ün, PKK/KONGRA-GEL silahlı terör örgütünün üyesi olmamakla birlikte bu örgütün çağrısı ve amaçları doğrultusunda 20 Şubat 2010 tarihinde yasa dışı gösteriye katılarak çevreye molotofkokteyli attığını bildirdi.

Kırmızıgül'ün bu şekilde örgüte yardımcı olduğunu belirten mahkeme heyeti, sanığı eylemine uyan TCK'nın 314. maddesinin 2. fıkrası gereğince 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Cihan Kırmızıgül'ün bu cezasını, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 5. maddesinin 1. fıkrası uyarınca yarı oranında arttırarak 7 yıl 6 ay hapse yükselten mahkeme heyeti, sanığın duruşmalardaki halini göz önüne alarak bu cezayı 6 yıl 3 aya indirdi.

Kırmızıgül'ün olay tarihinde patlayıcı madde olan molotofkokteyli attığı, dolayısıyla patlayıcı madde bulundurduğunun anlaşıldığını belirten mahkeme heyeti, sanığı eylemine uyan TCK'nın 174. maddesinin 1. fıkrası uyarınca 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanığın bu cezasını suçun örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenmiş olması nedeniyle TMK'nın 5. maddesinin 2. fıkrası uyarınca 5 yıla çıkartan mahkeme heyeti, Kırmızıgül'ün duruşmalardaki halini göz önüne alarak bu cezayı da 4 yıl 2 aya düşürdü.

Sanığın terör örgütü lehine yapılan gösteri esnasında bir markete taş atarak zarar verdiğini belirten mahkeme heyeti, Kırmızıgül'ü suçun işleniş şekli, toplum üzerinde meydana getirdiği etki ve diğer özellikleri göz önüne alarak TCK'nın 151. maddesinin 1. fıkrası gereğince 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanığın bu cezasını TCK'nın 152. maddesinin 2. fıkrasının a bendi ile TMK'nın 5. maddesinin 1. fıkrası uyarınca 1 yıla yükselten mahkeme heyeti, Kırmızıgül'ün duruşmalardaki halini göz önüne alarak bu cezayı da 8 ay hapse indirdi.

Böylece Kırmızıgül, ''terör örgütü PKK'ya yardım etmek'', ''patlayıcı madde bulundurmak'' ve ''mala zarar vermek'' suçlardan toplam 11 yıl 3 ay hapse çaptırıldı.

Cihan Kırmızıgül'ün ''kamu görevlisine görevini yaptırmamak için direnmek'' ve ''güvenliği kasten tehlikeye sokmak'' suçlarından da beraatine hükmeden mahkeme heyeti, sanık hakkında, verilen cezaların infazından sonra denetimli serbestlik tedbirlerinin uygulanmasını da kararlaştırdı.

''Adli emanetin 2010/200 sırasına kayıtlı puşi tabir edilen bez parçasının suçta kullanıldığı anlaşıldığından TCK'nın 54. maddesi gereğince müsaderesine (zor alımına) karar verildiğini'' belirten mahkeme heyeti, cep telefonunun ise suçta kullanıldığına dair bulgu elde edilemediğinden iadesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, adli emanetin 2010/465 sırasına kayıtlı benzin bulaşık yanmış ve yarı yanmış ip parçaları ile bez parçaları ve kırık şişe parçalarının da müsaderesini (zor alımını) kararlaştırdı.

MART AYINDA TAHLİYE OLMUŞTU
Kırmızıgül'ün avukatları, duruşma sonrası adalet sarayı önünde yaptıkları açıklamada, kararı eleştirdi.

Yasadışı gösterilere katıldığı ve örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 25 ay tutuklu kalan Kırmızıgül, mart ayında tahliye olmuştu.