Ergenekon soruşturması kapsamında İstanbul Poyrazköy'de İstek Vakfı'na ait arazide yapılan kazılarda ortaya çıkarılan silahlar ve cephaneleri göstermek için basın mensupları İstanbul Emniyet Müdürlüğü brifing salonuna alındı.

İlişkili Haberler


NTV muhabiri Özgür Yılmaz'ın verdiği bilgiye göre bulunan mühimmat içerisinde en çok dikkati law silahları çekti. Hafif anti-tank silahının kısaltılmışı olan law, bir çatışma silahı ve sadece askeri mühimmat depolarında bulunması gerekiyor. Law, sabit hedeflere 200 metreden, hareketli hedeflere ise 170 metreden ateş edebiliyor.

Kazılarda bulunan boş law silahlarının eğitimlerde kullanıldığı belirtiliyor, çünkü bu silahlarla sadece bir kez ateş edilebiliyor.

Cephaneler arasında iki tip el bombası bulunuyor, savunma ve taarruz tipi olmak üzere el bombaları ikiye ayrılıyor. Taarruz tipi el bombaları 21 parçadan oluşuyor ve çok etkili bir bomba.

C-3 plastik patlayıcı da yine etkili bir bomba. Anti-tank mayınlarının içerisinde sadece 60 gramıyla bir tankı etkisiz hale getirebiliyor.

Kazılarda bulunan bubi tuzakları da sergilendi.

Kazılarda ele geçirilen malzemeler şöyle:

''15 adet dolu lav silahı, 6 adet boş lav silahı, 14 adet el bombası, 24 adet el bombası fünyesi, 450 gram C3 patlayıcı madde, 7 adet hakem bombası, 3 adet gösteri bombası, 5 adet bubi tuzağı, 2 adet kullanılmış bubi tuzağı, 23 adet işaret fişeği, 45 adet sis bombası, 15 adet aydınlatma fişeği, 30 metre uzunluğunda infilaklı fitil (korteks), 38 metre uzunluğunda saniyeli fitil, 3 bin 17 adet çeşitli çapta fişek ve 1 adet siyah renkli kamuflaj kremi tüpü.''