Poyrazköy'de tahliye yok

Poyrazköy'de bulunan mühimmatla ilgili davanın 3. duruşmasında Levent Bektaş'ın avukatları savunma yapıyor.

16.04.2010 - 11:19

'Ergenekon' soruşturması kapsamında Poyrazköy'de yapılan kazılarda ele geçirilen mühimmata ilişkin görülen davada, dava konusu 1 no'lu CD ile 3 no'lu DVD'nin inceleme için TÜBİTAK'a gönderilmesine karar verildi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada mahkeme heyeti, ara kararını açıkladı.

Buna göre heyet, dava konusu 1 no'lu CD ile 3 no'lu DVD'nin inceleme için TÜBİTAK'a gönderilerek, 1 no'lu CD'deki gizleme programı ile 3 no'lu DVD'deki ''Kafes Eylem Planı''nın hazırlanma tarihi ve özellikleri, hazırlandıkları bilgisayar, CD ve DVD'ye arama-el koyma tarihinden sonra ekleme ve müdahale yapılıp yapılmadığı hususlarında rapor yazılmasının istenmesine karar verdi. Kurula gönderilecek CD ve DVD'ye emniyet raporu, ek rapor ile el koyma tutanaklarının da eklenmesine hükmedildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden, suça konu mühimmatla ilgili, Poyrazköy'de kazı yapıldığı sırada toprak numunesinin alınıp alınmadığı, alındıysa ne gibi bir işlem yapıldığı, toprak numunesine dayalı olarak gömü tarihi hususunda araştırma yapılıp yapılmadığı ve numunelerin halen ellerinde bulunup bulunmadığı hususlarının sorulması için yazı yazılmasını öngören heyet, buradan gelecek cevap yazısına göre numune hakkında bilirkişi incelemesi yaptırılıp yaptırılmamasının, mahkemede duruşma yapılmaksızın değerlendirilmesini kararlaştırdı.

Özellikle tutuksuz sanıkların savunmalarının alınmamış olduğunu göz önünde bulunduran heyet, bir kısım sanık avukatlarının müvekkilleriyle ilgili adli kontrol talebinin kaldırılmasına yönelik taleplerinin reddine hükmetti.

TAHLİYE TALEPLERİNE RET
Suçun vasfı, mevcut delil durumu, atılı eylemlerin CMK'nın 100/3 ve devamı maddelerinde sayılan suçlardan olması nedeniyle sanıkların tahliye edilmesi yönündeki talepleri reddeden mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden 'Ergenekon' dava dosyalarının iddianameleri ile dosyalara Emniyet Genel Müdürlüğü ve Genelkurmay Başkanlığı'ndan örgütle ilgili gelen yazı suretlerinin gelecek duruşmada savunmaları alınacak tüm sanıklara okunması ve buna karşı diyeceklerinin sorulmasının düşünülmesine de karar verdi.

''Amirallere suikast'' ile ''Kafes Eylem Planı'' iddialarına ilişkin dava dosyalarının, bu dosyayla birleştirilmesi hususunun söz konusu davaların duruşmalarında değerlendirilmesine karar veren heyet, bir sonraki duruşmanın üç gün süreyle 14, 15 ve 16 Temmuz 2010'da yapılmasına hükmetti.
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevli Yarbay Ercan Kireçtepe, Binbaşı Erme Onat, Binbaşı Eren Günay ve Ergin Geldikaya ile tutuksuz sanıklar Tuğamiral Levent Görgeç, Yarbay Mustafa Turhan Ecevit, Ali Türkşen, Halil Cura, Ferudun Arslan, Sadettin Doğan, İbrahim Koray Özyurt, Muharrem Nuri Alacalı, Şafak Yürekli, Dora Sungunay, Tayfun Duman ve Mert Yanık katıldı.

İstanbul Cumhuriyet Savcıları Ercan Şafak ve Murat Yönder tarafından hazırlanan iddianamede, tutuklu sanıklar emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş, Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görevli Yarbay Ercan Kireçtepe, Binbaşı Erme Onat ve Binbaşı Eren Günay ile tutuksuz sanık Yarbay Mustafa Turhan Ecevit'in ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 29,5 ile 57'şer yıl arasında hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.

Tutuklu sanık Ergin Geldikaya'nın 17,5 ile 39 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenilen bulunulan iddianamede, tutuksuz sanıklar Tuğamiral Levent Görgeç ile Ali Türkşen, Halil Cura, Ferudun Arslan, Sadettin Doğan, İbrahim Koray Özyurt, Muharrem Nuri Alacalı, Şafak Yürekli, Dora Sungunay, Tayfun Duman ve Mert Yanık'ın da 7,5 ile 15'er yıl arasında hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...