İstek Vakfı’na ait arazide kazı çalışmalarının başladığı gün gözaltına alınan, aralarında 2 muvazzaf subayın da bulunduğu 3 kişi İstanbul Adliyesi’ne çıkarıldı.

Emekli Binbaşı Levent Bektaş, Deniz Yarbay Ercan Kireçtepe ve Deniz Binbaşı Emre Onat, sevk edildikleri istanbul nöbetçi 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı.

Tutuklama gerekçesi, ‘'terör örgütüne üye olmak’, ‘ateşli silahlar kanununa muhalefet’ ve ‘tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirilmesi’ olarak ifade edildi.

Emekli binbaşı Levent Bektaş'ın evinde gözaltına alınan astsubay ise polisteki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

KAZILARDA YENİ MÜHİMMAT BULUNDU
Öte yandan, İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Poyrazköy'de yapılan kazıların dördüncü gününde, yine çok sayıda muhimmat bulundu.

Kazılarda 1500 adet M16 piyade tüfeği mermisi, 500 adet 9 mm çapında tabanca mermisi, 5 bomba tuzağı, 11 lav silahı, 10 el bombası, 23 işaret fişeği, 13 sis bombası, 55 mm'lik ateşleme fitili ve 4 adet el bombası fünyesi bulundu.

Dün bulunan mühimmatın sayısının oldukça fazla olduğu dikkat çekti.

Poyrazköy'de daha önce yapılan kazılarda 10 lav silahı, el bombaları ve çok sayıda mühimmat bulunmuştu.

GAZETECİLERİN KİMLİKLERİNE EL KONULDU
Bu arada, kazı çalışmalarını görüntülemek için izinsiz olarak ormanlık alana giren 8 basın mensubu, SAT komandoları tarafından fark edilerek durduruldu.

Basın mensupları, SAT komandoları tarafından kimliklerine el konulduktan sonra bölgeden çıkarıldı. Kazı çalışmalarında, lav silahları, el bombası, aydınlatma fişeği, sis bombası, çeşitli çapta fişek ve mermi ile patlayıcılar bulunmuştu.