Prof. Bektaş: Tehlike Bursa-Balıkesir hattında

Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Osman Bektaş, İstanbul'da 30 yıl içinde büyük deprem riski olmadığını savundu. Marmara’daki fay hattının güneye yöneldiğini söyleyen Bektaş, “Tehlike Bursa hattında” dedi.

04.02.2011 - 09:18

Akşam gazetesinde yer alan habere göre; Azeri bilim adamı Prof. Dr. Elçin Halilov'un “İstanbul'da 2011-2014 yılları arasında büyük bir deprem bekleniyor” açıklamasına Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden farklı bir cevap geldi.

Prof. Dr. Osman Bektaş, Marmara'da 2 bin yıllık deprem verilerini incelediklerini, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın (KAF) batıya doğru değil güneye yöneldiğini belirlediklerini söyledi.

Bektaş, “Tehlike Bursa-Balıkesir hattında” dedi.

İstanbul'da önümüzdeki 30 yıl içinde büyük bir deprem olmayacağını söyleyen Bektaş, şöyle dedi: “1999'dan sonra 11 yıl geçti, bilimsel verilere göre bölgede 36 yıl içinde yine en az 7 büyüklüğünde deprem olacaktır, bu konuda herkesle hemfikiriz. Ancak yolu farklı olacak. Denildiği gibi İzmit'ten sonra İstanbul'da deprem yaşanmayacak, önce deprem Bursa-Balıkesir hattında yaşanacak, gözler oraya çevrilmeli. Ondan sonra, en az 30 yıl sonra İstanbul'da büyük deprem yaşanabilir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...