Prof. Dr. Orhan Kural yoğun bakımda

Corona virüs tedavisi gören Prof. Dr. Orhan Kural, yoğun bakıma alındı. Solunum cihazına bağlanan 70 yaşındaki Kural'ın durumunun ağır olduğu öğrenildi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 22.12.2020 - 17:01 | Son Güncelleme : 22.12.2020 - 17:16

Prof. Dr. Orhan Kural yoğun bakımda
Arşiv

İTÜ Maden Mühendisliği Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kural, corona virüs nedeniyle yoğun bakımda.

30 Kasım'da İstanbul'da Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi'nde tedavi görmeye başlayan 70 yaşındaki Orhan Kural, durumu ağırlaşınca yoğun bakıma alındı.

ENTÜBE EDİLDİ

Solunum cihazına bağlanan Kural'ın durumunun ağır olduğu öğrenildi.

Orhan Kural sigara bağımlılığıyla mücadelesiyle ve gezi kitaplarıyla biliniyor.

PROF. DR. ORHAN KURAL KİMDİR?

Çevre bilinci ve halk sağlığı alanındaki çalışmaları, kurucusu olduğu Türkiye Gezginler Kulübü'yle de öncülüğünü yaptığı gezi kültürüne tutkusu ve maden mühendisliği alanındaki uluslararası akademik çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Orhan Kural, 1950'de İstanbul'da doğdu.

Kadıköy Maarif Koleji ve İTÜ Maden Fakültesi mezunu Kural, Mayıs 1973'te burslu okuduğu New York Columbia Üniversitesi'nden Maden Yüksek Mühendisi, Eylül 1978'de ise doktor unvanı aldı. İTÜ'de son 9 yılı bölüm başkanı olmak üzere 44 yıl hizmet verdi. Biri İngilizce olmak üzere, kömürle ilgili üç kitabın editörlüğünü yaptı.

Kural, farklı ülkeleri tanıttığı 17 gezi kitabı ve "Bu Kitap Başka" adlı anı kitabı hazırladı. Kural, matematik kitabını 2004'te yayımladı. Türkiye'nin değişik yerlerinde ve yurt dışında 42 kişisel fotoğraf sergisi açtı.

Ayrıca ilk ve orta dereceli okullar, üniversiteler, valilikler, belediyeler, sanayi kuruluşları, silahlı kuvvetler, polis meslek yüksekokulları, yurtlar, huzurevleri, hastaneler, halk eğitim merkezleri, müftülükler, siyasi parti merkezleri, değişik dernekler ve halka açık yerlerde 81 il ve ayrıca 60'a yakın ülkede çevre bilincine odaklanan 6 bine yakın konferans verdi.

Değişik kanallarda radyo ve televizyon programları hazırlayıp sunan Kural, 193 ülkeyi gezdi ve NomadMania sitesinde, dünyanın en gezgin insanları listesinde 48. sırada yer aldı.

Türkiye Gezginler Derneği'nin kuruculuğunu üstlenen Kural, 2003'te Benin Fahri Konsolusluğu'na, 2013'te Vanuatu Fahri Konsolosluk Yardımcılığına atandı. Bine yakın ödül ve plaket sahibi olan Orhan Kural'a 2014'te Cotonou'da "Benin Cumhuriyeti Devlet Nişanı" takdim edildi.

Sayfa Yükleniyor...