Prof. Hilmioğlu 18,5 aya isyan etti

II. Ergenekon davasında savunmasını yapan eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Hilmioğlu, ''Bir tutuklunun 18,5 ay sonra savunmasını verebilmesi, temel insan haklarına dayalı, eşitlikçi, evrensel çağdaş hukuk kurallarıyla nasıl bağdaşabilir?'' dedi.

01.11.2010 - 14:52

İkinci ''Ergenekon'' davasının bugünkü duruşmasında tutuklu sanıklardan eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'na hakkındaki suçlamalar okundu.

Prof. Hilmioğlu, sağlık sorunları nedeniyle oturmak zorunda olduğunu, hastaneden 45 dakika konuşma ve 10 dakika dinlenme şeklinde rapor verildiğini hatırlatarak oturmak istedi.

Başkan Köksal Şengün de bunun üzerine ''İstediğiniz zaman siz bize hatırlatırsınız'' diyerek oturmasına izin verdi.

Hilmioğlu, 14 Nisan 2009'da gözaltına alındığını ve 17 Nisan 2009'da tutuklandığını hatırlatarak, ''Bu davada anlamakta zorluk çektiğim konuları belirtmek istiyorum. Ben bir bilim insanıyım, hukuk da bir bilim dalıdır. İnsanlık tarihi boyunca bilimin gelişmeye devam etmesi kolay olmamıştır. Gelişmenin önderleri işkencelerle, ölüm cezalarıyla karşılaşmışlardır. Hukukun da gelişmesi zaman zaman çok acı veren süreçlerden sonra gerçekleşebilmiştir. Bir tutuklunun 18,5 ay sonra savunmasını verebilmesi, temel insan haklarına dayalı, eşitlikçi, evrensel çağdaş hukuk kurallarıyla nasıl bağdaşabilir?'' dedi.

Prof. Fatih Hilmioğlu, 2. ve 3. iddianamelerde 2003-2004 yıllarında darbe planladıkları iddia edilen askerlerin hiçbirinin tutuklu bulunmadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Siviller tarafından planlanmış tek bir darbe örneği yoktur. Elverişli vasıtalara sahip olmayan sivillerin darbe yapmaya teşebbüs ettiklerini iddia etmeyi akıl ve mantıkla nasıl bağdaştırabiliriz? Bu durum çağdaş, evrensel hukuk anlayışıyla, eşitlik ilkesiyle nasıl bağdaştırılabilir?''

Duruşmayı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Savaş Kıratlı, cemiyet üyeleri ve tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter ile eski bakanlardan Yaşar Okuyan da izledi.

Bu arada, Silivri'deki mahkeme önünde toplanan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyesi bir grup, çeşitli sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan ADD Marmara Bölge Sorumlusu Ümit Ülgen, Atatürkçü bilimadamlarını tutuklayan bir yargıyla karşı karşıya bulunduklarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...