Prof. Hilmioğlu: Generallerle görüştüm

Ergenekon soruşturmasında tutuklanan eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Hilmioğlu, polisteki sorgusunda Eruygur, Kılınç ve diğer generallerle yapılan toplantıyı anlattı.

NTV Haber 16.06.2009 - 19:08

Prof. Hilmioğlu: Generallerle görüştüm

Ergenekon soruşturmasında tutuklanan eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Fatih Hilmioğlu'nun polisteki sorgusunda, Cumhuriyet mitingleri ve YÖK tasarısına karşı emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Tuncer Kılıç ile yaptığı görüşmelerin sorulduğu ortaya çıktı.

Prof. Hilmioğlu'nun 40 sayfalık polis ifadesinin büyük bölümünde Ergenekon soruşturmasında adı geçen kişileri nerden tanıdığı soruluyor.

'Sarıkız' adlı darbe planı kapsamında Jandarma Genel Komutanlığı'nda rektörlerle bir toplantı düzenlendiği, toplantıda 15-20 rektörün 'Kubilay olmaya hazırız' deyip demediği de sorular arasında yer alıyor.

Prof. Fatih Hilmioğlu, ifadesinde rektörler olarak YÖK yasa tasarısından rahatsılık duyduklarını, hükümetle olan irtibat kopukluğu nedeniyle de dönemin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Orgeneral Tuncer Kılıç ve Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur'a çekincelerini anlattıklarını savunuyor.

Toplantıya Kemal Alemdaroğlu'nun da aralarında bulunduğu 5-6 rektör ile 8-10 generalin katıldığını belirten Hilmioğlu, "Toplantı rektörlerin talebiyle gerçekleşti. YÖK yasa tasarısı, hükümetin icraatları, terör, irtica, eğitim ve ekonomi konuları konuşuldu. Fakat hiçbir rektör 'Kubilay olmaya hazırız' şeklinde beyanda bulunmadı" diyor.

Eski rektöre en çok Cumhuriyet Mitingleri soruldu. Öğrencilerin mitinglere katılmaya zorlanıp zorlanmadığı, bu iş için otobüs temin edilip edilmediği ve "Ordu göreve" pankartını kimin açtığı sorulan sorular arasında yer alıyor.

Mitinglere katılmak isteyen öğrencilere yardımcı olduklarını kabul eden Hilmioğlu, üniversitedeki fişleme iddialarını kabul etmiyor.

Hilmioğlu "Ordu göreve" pankartından rektörler olarak rahatsızlık duyduklarının söylüyor. Mehmet Haberal'ın üniversiteden hocası olduğunu, Prof. Türkan Saylan'ı ise 'Kardelen' projesi kapsamında tanıdığını belirtiyor.

Prof. Fatih Hilmioğlu, Ergenekon örgütü üyesi olmadığını iddia ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...