Prof. İhsan Doğramacı'ya veda

95 yaşında hayatını kaybeden YÖK'ün kurucusu Prof. İhsan Doğramacı bugün devlet töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Tören, devletin zirvesini buluşturdu.

28.02.2010 - 11:50

Prof. İhsan Doğramacı'ya veda

Tedavi gördüğü Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde geçtiğimiz Perşembe günü yaşamını yitiren YÖK'ün kurucu başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı bugün son yolculuğuna uğurlanıyor.

Prof. Dr. Doğramacı için ilk tören kurucusu olduğu YÖK'te düzenlendi. Buradaki törene, Doğramacı'nın çocukları Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı, Osman Doğramacı ve kızı Şermin Savaşçı ile Mili Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Milli Eğitim Başkanı Nimet Çubukçu, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, YÖK üyeleri, rektörler ve akademisyenler katıldı.

Doğramacı'nın Türk bayrağına sarılı naaşı, YÖK bahçesindeki tören alınan getirildi. Doğramacı anısına saygı duruşunda bulunulmasının ardından, öz geçmişi okundu.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu törende yaptığı konuşmada, bütün ömrünü bilime ve ülkesine vakfetmiş değerli bir bilim adamının yitirildiğini vurgulayarak, "Yeri doldurulamayacak bir boşluk bıraktı. Şimdi bize düşen onun yenilikçi ve öncü tavrını örnek almak ve devraldığımız bilim mirasına bilimsel düşünceye sahip çıkarak, daha ileri noktalara taşımaktır" dedi.

YÖK BAŞKANI ÖZCAN, 'HOCABEY' DİYE SESLENDİ
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Özcan da, Doğramacı'nın çok sevdiğini düşündüğü ve öğrencilerinin de ona seslendiği şekliyle ''Hocabey'' diye hitap etmek istediğini söyledi.

Özcan, Prof. Dr. Doğramacı için ünlü İngiliz hayırsever ve Parlamenter Charles Buxton'un ''Hiçbir şey ayağınıza gelmez, en azından iyi olan hiçbir şey. Her şeyi gidip almanız gerekir'' sözünü hatırlattı.

Konuşmaların ardından Doğramacı'nın naaşı, askerler tarafından omuzlarda taşınarak cenaze aracına konuldu.

DEVLETİN ZİRVESİ TÖRENDE
Prof. Doğramacı için Kocatepe Camii'nde düzenlenen devlet töreni, devletin zirvesini bir araya getirdi.

Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal, MHP lideri Devlet Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Ürdün Prensi El Hasan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, bazı bakanlar, ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, bazı siyasi parti liderleri, iş adamı Rahmi Koç ve akademisyenler katıldı.

Cumhurbaşkanı Gül'ün gelmesi beklenirken Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un kendi aralarında konuştuğu, Başbuğ'un eliyle ağzını kapadığı görüldü.

Kocatepe'deki törende, Doğramacı'nın eşi Ayser Doğramacı oğulları Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı ve Osman Doğramacı, kızı Şermin Savaşçı taziye dileklerini kabul etti. Aileye taziye dileğinde bulunmak isteyenlerin oluşturduğu sıra, Kocatepe Camisi'nin dışına kadar taştı.

Prof. Dr. Doğramacı için Kocatepe Camisi'nde öğle ezanının ardından cenaze namazı kılındı.

Cenaze namazının kılınmasının ardından, Doğramacı'nın Türk Bayrağı'na sarılı tabutu askerlerin omuzunda, Doğramacı'nın aldığı nişan ve madalyalar ile fotoğrafı eşliğinde top arabasına taşındı.

İhsan Doğramacı'nın ailesi ve törene katılan protokol, top arabası eşliğinde bir süre yürüdü.

ANIT MEZARA DEFNEDİLDİ
Daha sonra, Doğramacı'nın naaşı cenaze aracına alınarak buradan Bilkent'te babası adına yaptırdığı Doğramacızade Ali Paşa Camisi'ne götürüldü.

Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Bilkent Doğramacızade Ali Paşa Camisi'nin bahçesindeki anıt mezara defnedildi.

Camiye Ürdün Prensi El Hasan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve bazı siyasi partilerin yöneticileri de geldi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...