Prof. İnsel: Atama aşağılayıcı, boykot edilmeli

Prof. Dr. Ahmet İnsel, en az oy alan ancak YÖK'ün birinci yerleştirdiği adayın Anadolu Üniversitesi’ne rektör atanmasına tepki gösterdi. Bunun “aşağılama” olduğunu söyleyen İnsel, öğretim üyelerini boykota çağırdı.

24.11.2009 - 13:19

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü'ne üniversitedeki seçimde en az oyu alan Prof. Dr. Davut Aydın'ı atamasına tepkiler sürüyor.

Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet İnsel, konuyla ilgili olarak NTV’ye konuştu.

Prof. Dr. İnsel şunları söyledi:

“Öncelikle YÖK’ün tercihinin sorgulamamız lazım. Büyük, köklü Anadolu Üniversitesi’nde öğretim üyelerinin yüzde 40’na yakının tercihini almış bir aday, yeniden aday olmuş. Bu tercihe karşılık YÖK, ne hikmetse, hangi bilgiyi sahipse üçüncü gelen adayı birinci sıraya getiriyor. Bence bu, sorunun asıl kaynağını teşkil ediyor.

Burada ciddi bir otoriter müdahale söz konusu. Bu; üniversiteyi, öğretim üyelerini aşağılamaktır. Cumhurbaşkanı’nın yaptığı da, YÖK’ün yaptığı bu aşağılamayı doğrulamaktır.

Üç aday hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilim. Kime yakınlar onları da bilmiyorum. Bilmek de istemiyorum. Üniversite öğretim üyeleri benden daha iyi biliyorlardır. Onlar, kendi yöneticilerini takdir etme yetkisine haiz insanlardır. Bu şekilde bölüm başkanlığı yapma yetkisi verilen insanların, kendi yöneticililerini seçme konusunda yetkin olmadıklarını ilan etmiş oluyoruz.

‘YÖK, böyle seçmiş, cumhurbaşkanı da bu tercihleri onaylayacak', 'cumhurbaşkanının onayının da önemli olmadığı’... Ben bu ikisinin de yanlış olduğu kanaatindeyim. Ya seçim yapılmasın, ya da YÖK kendi atasın. Cumhurbaşkanı onaylasın ya da onaylamasın. Biliriz ne olduğunu ve böyle bir seçim komedisine girmeyiz.

Üniversite öğretim üyelerinin bu otoriter, fütursuz davranışa son demeleri gerekir. Öğretim üyeleri boykot başlatabilir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...