Prof. Pala: Askerliği zihnimden çıkardım

YAŞ kararlarıyla TSK'dan uzaklaştırılan subay ve astsubaylara geri dönüş yolu açılırken 1543 askerin düzenlemeden yararlanacağı açıklandı. Peki hangi yılda kaç askerin TSK ile ilişiği kesildi? 28 Şubat'ta ordudan atılan simge isim Prof. Dr. İskender Pala ne düşünüyor?

17.02.2011 - 12:44

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla uzaklaştırılan askerlere yargı yolu açılıyor.

Önce atılan 1800 askerin döneceği gazetelerde haber oldu, haberlerde YAŞ nedeniyle ihraç edilenlerin başvurularını Milli Savunma Bakanlığı'nın değerlendireceği ve kabul edilirse rütbe itibariyle intibaklarının yapılacağı belirtiliyordu. Ayrıca haberlerde emekliliği hak edenlerin emekli olacağı, başka kurumda görevlendirmeler yapılacağı ve araştırma görevlisi kadroları ihdas edileceği de  yer aldı.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, bugün düzenlemeye açıklık getirdi: ''Vaktiyle YAŞ kararı ile ihraç edilenler, YAŞ kararı olmadan ihraç edilenlere göre bir büyük mağduriyete düçar oluyorlardı. Yargıya gidemiyorlardı. Getirdiğimiz şu: Yeniden intibakları yapılarak kamu hizmetine veya emekliye dönecekler. Ancak, Bakanlığımızın bunların dönüşünü uygun görmediğini farz edelim; bir kişi dahi çıksa, bunlar bu defa vaktiyle kullanmadığı yargı hakkını kullanabilecekler.''

Milli Savunma Bakanı, 615'i subay 928'i astsubay olmak üzere toplam 1543 kişinin bu kapsamda olduğunu duyurdu. Bu arada, TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda da bugün sözleşmeli erbaş ve er istihdamı ile YAŞ kararlarıyla TSK'dan atılanlara ilişkin düzenlemeyi içeren tasarı kabul edildi.


Peki hangi yılda kaç askerin YAŞ kararıyla ordudan ilişiği kesildi? YAŞ nedeniyle ihraç edilen subay ve astsubayların kurduğu Adaleti Savunanlar Derneği'nin raporuna göre 1990'dan bu yana TSK'dan 1637 asker uzaklaştırıldı. YAŞ'ta en fazla görevden alınan subay rütbeleri yüzbaşı ve binbaşı. Şura'da kanunen albay rütbesine kadar olan subayların durumu değerlendirilebiliyor.

1000'e yakın üyesi olan derneğin kendi çabalarıyla ulaştığı askerlerden derlediği rakamlar şöyle:

İSKENDER PALA: DÜNYAMI KÜLTÜR SANAT ÜZERİNE KURDUM
Prof. Dr. İskender Pala, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda binbaşı rütbesindeyken YAŞ kararıyla 28 Şubat döneminde TSK'dan uzaklaştırıldı.

YAŞ'la ordudan atılan subayların simge isimlerinden biri olan İskender Pala, 12 Eylül 2010 referandumunun ardından katıldığı bir televizyon programında Genelkurmay Başkanlığı'na dava açacağını söylemişti.

Peki, Prof. İskender Pala bugün ne düşünüyor?

ntvmsnbc'ye konuşan Prof. Pala, TSK'ya dönmeyi düşünmediği mesajını verdi: "Ben dünyamı kültür sanat üzerine kurdum, İki Darbe Arasında adlı kitabımla birlikte askerliği zihnimden tamamen çıkardım. Bu konuyu konuşmak bile istemiyorum."

CHP: SADECE 28 ŞUBAT'I KAPSIYOR
Ana muhalefet partisi CHP ise tasarının sadece 28 Şubat mağdurlarını değil tüm mağdurları kapsamasını istiyor. TBMM Milli Savunma Komisyonu üyeleri CHP Edirne Milletvekili Rasim Çakır, Ankara Milletvekili Zekeriya Akıncı ve Aydın Milletvekili Fatih Atay, düzenledikleri basın toplantısında getirilen yeni düzenlemeyle sadece ''irticai faaliyetler ve dini tutumları'' nedeniyle TSK'dan ilişiği kesilenlerin kapsama alındığını söyledi.

Edirne Milletvekili Çakır, daha önce 1971, 1980 ve 28 Şubat 1997 süreçlerinde ilişiği kesilenleri kapsayan bir kanun teklifi sunduğunu belirterek, istediği düzenlemenin yaklaşık 5 bin kişiyi içine aldığını dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...