'Projeye göre Emek yıkılacak'

Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, Emek’in AVM’ye dönüştürüleceği iddialarının doğru olmadığını söyledi. Mimarlar Odası ise, 'Projeye göre Emek yıkılacağını' yineledi.

Haberler 23.12.2011 - 15:45

'Projeye göre Emek yıkılacak'

'Emek Sineması yıkılıyor-yıkılmıyor tartışmaları, İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nin restorasyon projesiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararını iptal etmesi üzerine yeniden alevlendi. Habertürk gazetesinin haberine göre, Emek Sineması konusunda “Bir gerçek üç de doğru var” diyen Beyoğlu Belediye Başkanı AhmetMisbah Demircan şunları söyledi: “Gerçek olan şu ki; Emek Sineması ve çevresindeki 5 bina bakımsızlıktan yıkılmak üzere... Deprem, yangın ve benzeri risklere karşı savunmasız bir durumda ve restorasyona ihtiyacı var. Burası sürüncemeye bırakılmayacak kadar acil bir konu. Diğer taraftanmimari bir proje ve bunun yapımcısı bir firma var. Bu proje Anıtlar Kurulu tarafından tasdiklenmiş. Mahkeme de yürütmeyi durdurma kararını iptal etmiş. Mimarlar Odası ise bu projenin karşısında duruyor.”


Demircan, Emek Sineması’nın yıkılacağını düşünen duyarlı vatandaşların yaptığı eylemlerin ve projeye itirazların olmasının normal olduğunu belirterek, “Ben başından beri ‘Tartışma ve uzlaşma ortamı yaratalım’ diyorum. Projeyi tartışalımki; kamuoyu doğru veya eksik taraflarını bilsin, anlasın. Masaya oturanlar projenin tarafında veya karşısında olmadan, objektif bir şekilde tartışsın. İnsanlar bir araya gelip, projenin üstünde mutabakat sağlasın” dedi. Bu tartışmayı siyasetçilerin veya sokaktaki vatandaşların yapmasının süreci kilitlediğini savunan Demircan, “Böyle olunca tartışma ‘Yıkılıyor - Yıkılmıyor’ kavramları üzerinde kilitleniyor. Onun ötesine açılamıyor.Mutlaka bizimkanaatlerimiz olabilir ama bunlar bilimsel bir veriye dayanmalı. Sonuçta bunları uzman mimarlar tartışmalı. Uygulamayı yapmış, bu işin felsefesini bilen insanlarmasaya oturmalı. Ütopik düşüncelere sahipmimar da olmaz burada” yorumunu yaptı.

‘SALONUN ÖNEMLİ BÖLÜMLERİ SÖKÜLDÜ, SAKLANIYOR’
Eski Beyoğlu’yla ilgili kendisinin de hatıraları bulunduğunu söyleyen Ahmet Misbah Demircan, “Geçmişin yansımaları bu binalarda. Geçmişte buralara gelmiş, güzel filmler izlemiş insanlar; hemgeçmişteki gibi o koltuğa gelip oturmak istiyor, hemde bugünün konforunu arıyor. Sorun tamda burada başlıyor. Mimarlar dahi tambu noktada bölünüyor. Kimileri bire bir aynen koruma istiyor. Kimileri geçmişin izlerini sabit tutup yeni konforları içine katarak yaşatmanın doğru olduğunu savunuyor” diye konuştu. PeraMüzesi’ni örnek veren Demircan, “PeraMüzesi’nin içi tamamen yeniden yapılmıştır. Ama dışarıdan baktığınızda eski binayı görürsünüz. Bugün eski ve yeniyi bir arada kullanıyoruz ve yaşatıyoruz orayı. Emek Sineması, salon tescilli bir yapı olduğu için Pera Müzesi’yle aynı durumda değil. Ancak projeye göre sonuçta burada ne olursa olsun o salon bire bir orada olacak. Salonun içindeki önemli bölümler söküldü, saklanıyor, bire bir kullanılacak” dedi. Demircan, Anıtlar Kurulu’nun Emek Sineması’nın da içinde bulunduğu 5 binada sadece kültür sanat endüstrisi ve faaliyetlerine izin verdiğini hatırlatarak, binanın bir AVM’ye dönüştürüleceği iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Mimarlar Odası: Projeye göre Emek yıkılacak
TMMOB Mimarlar Odası’nın yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın “Emek Sineması yıkılmayacak, aynen korunacak. Bu olayla ilgili raporları herkes dikkatlice okusun. Emek Sineması’nın yıkılmasına ve yok edilmesine hepimiz karşıyız” şeklindeki sözleri hatırlatıldı ve şöyle denildi: “Ne yazık ki sayın bakanımızın incelenmesini istediği bütün rapor, kurul kararları ve yürütmenin durdurulması hakkındaki kararın kaldırılması ile uygulama aşamasına geçebilme tehdidini taşıyan yargı konusu avan proje; Emek Sineması’nın aynen korunmasını değil, sadece tavan ve duvar süslerinin sökülerek inşa edilecek bir ticaret merkezinin üst katına yapılacak kopya bir mekâna taşınmasını ön görmektedir. Üstelik bu avan projede Emek Sineması ile birlikte Beyoğlu ve İstanbul’un kentsel kimliğini oluşturan Rüya Sineması ve İnci Pastanesi de yok edilmektedir.” Mimarlar Odası, tüm yetkililere bir çağrı yaparak projenin geri çekilmesini ve yeniden ele alınmasını istedi.

Sayfa Yükleniyor...