Prompter'ın mucidi öldü

Kameranın önüne yerleştirilen ve doğrudan kameraya bakarak metin okuma imkanı sağlayan prompter Schlafly'ye büyük ün sağlamıştı.

27.04.2011 - 15:15

Prompter'ın mucidi öldü

Kameranın önüne yerleştirilen ve doğrudan kameraya bakarak metin okuma imkanı sağlayan prompter cihazının mucidi Hubert Schlafly Jr 91 yaşında öldü.

Schlafly, Autocue adıyla da bilinen cihazı 1950'de 20th Century Fox film stüdyoları için çalıştığı sırada keşfetmişti. Amaç, aktörlerin repliklerini hatırlamasına yardımcı olmaktı.

Ancak bu cihaz, bugünkü gelişmiş örneklerinden bir hayli farklıydı. Üzerinde repliklerin yazılı olduğu bir kağıt rulosu kameranın arkasına yerleştirilmiş ve oyuncunun okuma hızına göre sarılmıştı. Doğal olarak oyuncular, kameranın biraz üzerine bakıyorlardı.

Bugün ise TV sunucuları, sanatçılar ve siyasetçiler, kameraya doğrudan bakarak metin okuyabiliyor. Yeni prompter'larda metin, objektifin altına 90 derecelik bir açıyla sabitlenmiş bir televizyon ekranından akıtılıyor. Ancak bu ekranda yazılar soldan sağa değil, sağdan sola akıyor.

Okuyan kişi ise, objektifin önüne 45 derecelik bir açıyla yerleştirilmiş cama baktığında, yazıları olması gerektiği gibi görüyor. Gördüğü sadece bir yansıma olduğu için, kamera için de bir engel oluşturmuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...