Protesto için fabrikanın çatısına çıktılar

Kristal-İş Sendikası'na üye bir grup işçi, fabrikanın kapatılmasını protesto etti. İşçilerin bir kısmı fabrikanın çatısına ve bacasına çıktı.

Anadolu Ajansı 05.01.2013 - 11:52

Protesto için fabrikanın çatısına çıktılar

Kristal-İş Sendikası'na üye bir grup işçi, Anadolu Cam Sanayi Topkapı Fabrikası'nın kapatılmasını protesto etti.


Topkapı'daki fabrika alanında toplanan işçilerin bir kısmı fabrikanın çatısına ve bacasına çıktı. Anadolu Cam Sanayi AŞ'nin Gebze-Çayırova'daki fabrikasında çalışan işçiler de destek için Topkapı'ya geldi.

İşçi yakınlarının, fabrika alanında kurulan çadırda bekleyişi sürüyor. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı fabrikada, işçilerin protestosu devam ediyor.

Bu arada CHP Milletvekilleri Süleyman Çelebi ve Ramis Topal ile İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, Anadolu Cam Sanayi Topkapı Fabrikası'nın kapatılmasını protesto eden işçilerle görüştü.

Fabrikanın çatısına çıkan Süleyman Çelebi ve Levent Tüzel işçilerle yarım saate yakın görüşerek onların taleplerini dinledi.

Öte yandan ''Bu iş bitmeden buradan çıkış yok'' ''İş, ekmek yoksa barış da yok'', ''Topkapı işçisi yalnız değildir'' sloganları atan işçiler, fabrikanın çatısında Atatürk posteri açtı.

Anadolu Cam Sanayi AŞ'nin Gebze-Çayırova'daki fabrikasında çalışan işçilerin ardından, Bursa-Yenişehir'deki fabrikada çalışan işçiler de destek için Topkapı'ya geldi.

CHP Milletvekili Süleyman Çelebi ve Ramis Topal ile İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel'in fabrikada yaşanan eylemle alakalı valililikle görüştükleri öğrenildi. Yapılan görüşmelerin ardından fabrika bahçesinde önlem alan polislerin büyük oranının eylem alanından ayrıldığı bildirildi.

Daha sonra konuyla alakalı basın açıklaması yapan CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, ''Sağduyu bugün bu alana hakim oldu ve devam etmesini istiyoruz. Buradaki işçiler sadece bu fabrika kapanırsa diğer fabrikalara yatay geçiş istiyorlar. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu dahil görüşmeleri sürdürüyoruz. Bu sürecin bir günlük olmadığını ilk günden söylemiştik. Görüşmelere devam edeceğiz. Sakin olalım üzücü olayların yaşanmasını istemiyoruz'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...