'Prova Halleri'nin konuğu Cahit Berkay

Prova Halleri’ne bu sefer Mayıs ayında çıkan albümleri “Arda Kalan” ile Cahit Berkay ve Derya Petek konuk oldu.

Haberler 02.11.2012 - 18:02

'Prova Halleri'nin konuğu Cahit Berkay

Yaklaşık 5 yıl aradan sonra çıkan albümü konuşmak için Cahit Berkay’ın evine gittik. Bir yandan sohbet ettik, bir yandan da provalarını görüntüledik. Ev ziyaretimizden sonra başka birgün ise konser öncesi bizi kabul ettiler, sound check ve provayı izleyip, bütün hazırlıklara şahit olup, kulise girdik.

11 şarkıdan oluşan Arda Kalan albümünün yapımcıları Universal Music Taxim Edition ve Irmak Plak, prodüktörleri Emre Irmak ve Cahit Berkay, aranjörleri ise Emre Irmak ve Erman Seven. Başta Taxim Edition’ın Genel Müdürü Mine Aksoy ve proje süpervizörü Savaş Biner olmak üzere, Oğuz Han ve Yağmur Yağcı oluşum aşamasının mihenk taşlarından. Miks ve Mastering Serkan Kula’nın ellerine teslim edilmiş. Şarkıların sözlerini Murat Günes, Funda Tatar, Gonca Öncel yazmıs. Müziklerin çoğunluğu Cahit Berkay bestesi, düzenlemeler ise Erman Seven’e ait ama bazen Cahit Berkay ve Cem Öğet de el atmış. Albümdeki 4 adet türkü ise Derya Petek’in seçimi ve yorumu.

Albümde enstrüman olarak akustik gitar, bağlama, bas, davul, eletrik gitar, kemençe, klarnet, kontrbas, ney, piyano, saksafon, trombon, trompet ve tulum kullanılmış.

Albümün fotoğraflarını çeken Nilgün Kara aynı zamanda ve albüme adını veren “Arda Kalan” şarkısına ilk klibi de çekmiş.

Sohbetimize albümden, Derya Petek ile nasıl çalışmaya başladıklarından bahsederek başladık.

Video: Özgüç Yiğit

Cahit Berkay evin üst katını kendi için stüdyoya çevirmiş, yorulduğu zamanlarda çok güzel bir manzarası olan terasına çıkıp, enerji depolayıp tekrar çalışmaya başlıyor. Yaratma süreci, provalar, kayıtların bir bölümü burada yapılıyor.

Aynı zamanda MESAM Yönetim Kurulu Üyesi olan Cahit Berkay ile konuşunca telif hakları ile ilgili çıkması gereken yasanın önemini bir daha anlıyoruz. Universal Music Taxim Edition, Cahit Berkay’ın sadece albümünün değil, bütün eserlerinin haklarını savunuyor.

Konser öncesi biz de çok heyecanlıydık. Bütün ekibin konser öncesi hazırlıklarını nasıl büyük bir titizlikle yaptığına şahit olduk. Cahit Berkay ve Derya Petek’e konserde eşlik eden sanatçılar; Klarinet ve Saksofonda Kürşat Erbaşı, Tuşlu Çalgılarda Cem Öğet, Bas Gitarda Emre Türkmen, Davulda ise Mert Işılaydı.

İlk seyirciler salona alınmaya başladığında biz de kulise geçtik ve biraz da orada sohbet ettik. Zamanı gelip onlar sahnede yerlerini alırken sanki kendimiz sahneye çıkıyormuş gibi heyecanlandık. Son derece keyifli ve coşkulu geçen bir konserin ardından ekibin mululuğu görülmeye değerdi.

Telif hakları ile ilgili yasanın bir an önce çıkması ve böylece onlarla daha bir çok albümde, projede karşılaşabilme umudu ile yanlarından ayrılırken beraber geçirdiğimiz 2 günün hazzı, Cahit Berkay gibi bir üstad ile tanışıp, yakınen bir arada olabilmenin mutluluğu ve tabii ki genç yaşına rağmen yeteneği ve aklı ile albüme büyük katkı sağlamış olan Derya Petek’in sohbeti bizim için unutulamayacak bir anı oldu...

Sayfa Yükleniyor...