‘Provokatör değilim, İmam Hatipliyim’

Erzurum'da oruç vakti sokakta sigara içtiği gerekçesiyle saldırıya uğradığı iddia edilen kadın “Provokatör değilim, İmam Hatip mezunuyum” dedi.

08.08.2011 - 09:31

‘Provokatör değilim, İmam Hatipliyim’

İftar öncesi sokakta sigara içtiği gerekçesiyle mahallede iki kişinin müdahalesiyle karşılaşan ve karakolluk olan Z.B., bazı internet sitelerinde kendisi için “provokatör” yorumu yapanlara "İmam Hatip Lisesi mezunuyum, Kuran-ı Kerim'i hatmettim" yanıtını verdi.

İmam Hatip Lisesi'ni bitirdikten sona üniversiteyi kazanarak kente geldiğini belirten Z.B., üniversiteden mezun olduktan sonra yüksek lisansını da burada tamamladığını anlattı.

Z.B. kısaca şunları söyledi.

"Yanımda oruçlu olan iş arkadaşım İ.M. ile bir iş görüşmesi çıkışında, korku hem de saygıdan dolayı bir mahallenin en kuytu köşesine saklanarak sigara içmek istedim. Sigara içmek beni nasıl provokatör yapıyor anlayabilmiş değilim.

Bana, 'Sigaranı söndür terbiyesiz' denildiği anda bile, 'Affedersiniz, söndürüyorum' diyerek olumlu bir tavır sergilediğimi düşünüyorum. Ama ağza alınmayacak küfürler savurup 'Hemen söndür o sigarayı' diyen insana daha ne kadar boyun eğebilirsiniz? Ben bana hakaret eden insana, 'Ben insanım, bunu neden görmek istemiyorsunuz sadece insanım. Farz et ki, ben Müslüman değilim, oruç tutmak zorunda mıyım? Oruç tutmamayı tercih etmiş olamaz mıyım? Sen bana neden hakaret ediyorsun?' dediğim halde erkek gücüyle bana saldırmaya çalışan insanın hiç mi kabahati yok? O insana ağlayarak, 'Ben insanım' derken kadın oluşumu ve inançlarımı boş verip sadece insan oluşumu hatırlaması için çaresiz haykırmışım. Yaşadığım ruh halini anlatmamın imkanı yok, bütün bedenimin nasıl zangır zangır titrediğini, Tanrı'ya beni koruması için nasıl dualar ettiğimi kime nasıl anlatabilirim?"

Devletin polisine de bana davrandıklarından farklı davranmadılar, hiç düşünmeden yumruk attılar; tehdit ve küfürler savurdular. Bir polis memuru sırf beni korumak için o insanların şiddetine maruz kaldı. O iki kendini bilmez, hiç o polis memuruna yumruk atarken polis memuru oruç tutuyor diye gözü dönmüş cinnet halinden vazgeçti mi? Asıl mesele benim sigara içiyor oluşum mudur gerçekten? Yoksa içindeki kötü enerjiyi nasıl atacağını bilemeyen iki kendini bilmezin ortalığı karıştırmak için 25 yaşındaki bir insanı taciz etmeleri midir?”

Z.B. zanlıların yargı önünde hesap vereceklerine inandığını da sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...