'Puslu Kıtalar Atlası'nın yazarına ödül

Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel, Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri, Amat, Suskunlar romanlarının yazarı İhsan Oktay Anar, 2009 Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün sahibi oldu.

Haberler 16.03.2009 - 16:05

'Puslu Kıtalar Atlası'nın yazarına ödül

Hulki Aktunç'un “tarihlerden yeni tarihler, ülkelerden yeni ülkeler, kentlerden yeni kentler, kişilerden de yeni kişiler üreten bir ravi-yi ahbar” olarak nitelendirdiği yazar İhsan Oktay Anar, 2009 Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün sahibi oldu.

Can Yayınları’nın kurucusu Erdal Öz’ün anısını yaşatmak amacıyla ailesi tarafından verilen Erdal Öz Edebiyat Ödülü, bu yıl, "edebiyatımıza kazandırdığı birbirinden önemli romanları, bu romanlarda ortaya koyduğu özgün üslubu" nedeniyle İhsan Oktay Anar’a veriliyor. Ödül töreni, Erdal Öz’ün doğum günü olan 26 Mart’ta Pera Müzesi’nde yapılacak.

Doğan Hızlan, Cevat Çapan, Jale Parla, Nüket Esen, Semih Gümüş, Enis Batur ve Can Yayınları temsilcisinden oluşan Seçici Kurul, kararı 15 Mart Pazar günü Can Kitabevi’nde yaptığı toplantıda aldı.

Ödül geçen yıl şair Gülten Akın'a verilmişti.

İhsan Oktay Anar, NTVMSNBC'ye ödülle ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: "Erdal Öz gibi çok değerli bir edebiyatçı adına düzenlenen bu ödülün bana verilmesinden büyük onur duydum. Puslu Kıtalar Atlası'nı beğenenler oldu beğenmeyenler de. 14 yıl önce yayımlanmış bir kitap. Ama gelen tepkilere çok sevindim. Edebiyat ödüllerinin özellikle genç yazarları özendirmekte yararı oduğunu düşünüyorum."

ROMANI YENİDEN TARİHSELLEŞTİREN YAPITLAR
İlk öyküsü “Kâfirler İçin Apologya” Nisan 1985’te Morköpük dergisinde çıktı. İlk romanı Puslu Kıtalar Atlası, Hulki Aktunç’un önsözüyle yayınlandı. Hulki Aktunç, Anar’ı “tarihlerden yeni tarihler, ülkelerden yeni ülkeler, kentlerden yeni kentler, kişilerden de yeni kişiler üreten bir ravi-yi ahbar” olarak nitelendirdi. Anar’ın yapıtlarının tarihsel romanlar olmaktan öte, tarihsel olandan yeni bir roman çıkaran, diğer yandan da romanı yeniden tarihselleştiren yapıtlar olduğu belirtildi. Kitab-ül Hiyel: Eski Zaman Mucitlerinin İnanılmaz Hayat Öyküleri adlı romanında, bir efsaneden yola çıktı. Efsanede, gücünü uzun saçlarından alan Samson’un yerine, gücünü aklından ve aklının gittikçe uzayan gücünden alan insanın trajedisi fantastik bir serüvenle işleniyordu. Kitabın ana teması olan bu konu, insanın doğaya hükmetme erkini eline geçirme ve dolayısıyla sonsuzluğa egemen olma tutkusuna dönüşen ussal çabasının, sonuçta insana mutluluk getirmemesi biçiminde özetlenebilir. Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri adlı yapıtı İngiltere’de 476 Oyuncuları tarafından sahnelendi. Yazarın yayınlanmış yapıtları: Puslu Kıtalar Atlası (1995), Kitab-ül Hiyel (1996), Efrâsiyâb’ın Hikâyeleri (1998), Amat (2005) Suskunlar (2007).

İHSAN OKTAY ANAR
İhsan Oktay Anar, 1960 yılında Yozgat’ta dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamladı. Lisans, master ve doktora öğrenimini Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde yaptı. Halen aynı üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

Sayfa Yükleniyor...