Mahir Ünal: PYD, 400 DEAŞ'lıyı serbest bıraktı

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, PYD terör örgütünün, Türkiye'ye karşı savaşmaları şartıyla, 400 DEAŞ'lıyı serbest bırakdığını açıkladı.

ntv.com.tr 09.02.2018 - 17:18 | Son Güncelleme : 09.02.2018 - 19:29

Mahir Ünal: PYD, 400 DEAŞ'lıyı serbest bıraktı

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplandı.

AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantı, yaklaşık saat 15.45'te başladı. Yaklaşık 3.5 saat süren toplantı sırasında AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıda Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın değerlendirmelerde bulunduğunu bildiren Ünal, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker'in ayrı ayrı sunum yaptıklarını, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın da ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunduğunu anlattı.

Ünal, toplantıda olağan kongre süreçlerinin ele alındığını, uyum kanunlarıyla ilgili çalışmaların da değerlendirildiğini dile getirdi.

Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı'nın toplantının öncelikli gündemi olduğunu ifade eden Ünal, Milli Savunma Bakanı Canikli'nin bu konuda bilgilendirmeler yaptığını kaydetti.

"CHP'DEN SAĞDUYULU BİR SES YÜKSELDİ"

Ünal, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin sivillere dönük azami bir dikkat ortaya koyduğuna işaret ederek, çok kısa sürede sonuçlandırılabilecek Fırat Kalkanı Harekatı'nın 6 ay gibi bir süre devam etmesinin sebebinin, devletin bu konudaki azami hassasiyeti olduğunun altını çizdi.

Strazburg'da devam eden Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda, "Türkiye'de İnsan Haklarının Güncel Durumu" başlıklı karar tasarısının oylandığını anımsatan Ünal, kabul edilen kararda, Suriye'de terör örgütlerine karşı gerçekleştirilen Zeytin Dalı Harekatı'nın eleştirildiğini, harekatın insani açıdan ortaya çıkartabileceği sonuçların endişe yarattığının belirtildiğini aktardı.

Ünal, Fırat Kalkanı Harekatı'nın 6 ay sürdüğünü ve 3 bin DAEŞ'linin etkisiz hale getirildiğini belirterek, bu sırada hiçbir uluslararası kuruluşun, "sivillere dönük hassasiyet" konusunda bir açıklamasına şahit olunmadığını söyledi.

"AZAMİ HASSASİYET GÖSTERİLİYOR"

Türkiye'nin hem Fırat Kalkanı Harekatı'nda hem de Zeytin Dalı Harekatı'nda azami hassasiyet gösterdiğini vurgulayan Ünal, şöyle devam etti:

"Türkiye bu konuda da son derece şeffaf bir süreç yürüttüğü halde, söz konusu PYD/PKK olduğunda özellikle Avrupalıların nasıl harekete geçtiğini, karalama propagandasına başladıklarını içeride ve dışarıda görüyoruz. Diğer taraftan 'ÖSO' tartışmalarına maalesef Cumhuriyet Halk Partisi devam ediyor. Bu konuda Cumhuriyet Halk Partisi'nin içerisinden bir sağduyulu, aklıselim bir ses yükseldi ve 'Emperyalist güçler mutlaka maşa kullanıyor'. dedi. Burada Özgür Suriye Ordusu'nun, Türk Silahlı Kuvvetleriyle beraber harekatta bulunmasının önemli ve faydalı olduğunu açıkladı Dursun Çiçek.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin kendi içindeki bu durum, siyasi açıdan 'çok seslilik' değil, adeta 'çoklu kişilik bozukluğuna' maalesef dönüşmüş durumda. Çünkü bir taraftan PYD'yi terör örgütü olarak kabul etmek için istihbarat raporları isteyen, öbür taraftan 'PYD'li arkadaşlar' diyen, diğer taraftan Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı'nı uluslararası hukuk açısından sorunlu hale getirmek için Özgür Suriye Ordusu üzerinden bir terör algısı oluşturmaya çalışan bir Cumhuriyet Halk Partisi var karşımızda."

"400 DEAŞ'LI MİLİTAN PYD TARAFINDAN SERBEST BIRAKILDI"

CHP'nin son 3 yıldan beri ısrarla kullandığı temel argümanlardan birisinin, "Türkiye'nin DEAŞ ve bölgedeki terör örgütleriyle birlikte hareket ettiğine dönük oluşturmak istediği algı" olduğunu belirten Ünal, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biz Rakka'da PYD, YPG ve DEAŞ'ın ilişkisinin nasıl deşifre olduğunu da ortaya koymuştuk. Bu konuda yeni bir gelişmeyi daha sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle Rakka, Afrin ve Deyrizor'da 400 DEAŞ'lı militanı, PYD'nin hapisten serbest bıraktığı ve Türkiye'ye karşı savaşma şartıyla serbest bıraktığı teyit edilmiş bilgisini de sizinle paylaşmak istiyorum. Bölgede kimler terör örgütleriyle beraber, kimler DEAŞ ile hareket ediyor, bunlar artık açık seçik görülüyor. Özellikle Amerika'nın 'DEAŞ'a karşı mücadele ediyoruz' tezini de çürüten bir ifade bu."

Ünal, bölgede PYD'nin baskı ve zulmünün devam ettiğine vurgu yaparak, "Özellikle Sincar'daki örgüt mensuplarının, çatışma bölgesindeki terörist unsurlara destek için bölgedeki Yezidi halka baskı uyguladığı, maddi durumu iyi olmayan Yezidilere örgüt adına savaşmaları halinde aylık 250 dolar maaş, gıda, yakacak ve benzeri yardımların teklif edildiği, Yezidi halkının büyük çoğunluğunun örgüt saflarına katılmayı kabul etmedikleri, maddi durumu iyi olmayan ve terör örgütünün baskılarına dayanamayanların da bölgeden kaçtıklarına dönük teyit edilmiş bilgileri de sizlerle paylaşmak isterim" diye konuştu.

PYD terör örgütü tarafından Rakka'dan Afrin'e takviye amacıyla örgüt mensuplarının kaydırıldığı bilgisini de paylaşan Ünal, "Söz konusu faaliyetin Rakka civarında yoğun şekilde unsur ihtiyacı ortaya çıkardığı ve bu çerçevede örgüt tarafından genç kızlara, adeta çocuk yaştaki gençlere dönük, zorla askere alma çalışmaları başlatıldığı, teşvik amacıyla gönüllü olarak örgüte katılanlara ev ve araba gibi vaatlerde bulunulduğu da teyit edilmiş bilgiler arasında" dedi.

"YÜZDE 10 BARAJININ KORUNMASINDA MUTABAKAT OLUŞTU"

Uyum yasaları komisyonlarının ve milli mutabakat komisyonunun çalışmalarına devam ettiğine işaret eden Ünal, Seçim Kanunu'nun bir gereği olarak seçimlerden bir yıl önce düzenlenmesi gerekli yasalarla ilgili çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Ünal, "Bu çerçevede yüzde 10 barajının korunması konusunda mutabakat oluştu." dedi.

"Seçim pusulasına ilişkin çalışmamız devam ediyor" diyen Ünal, "Yerel seçimler tek zarf, tek sandık üzerinden yapılacak. Meclise ilk olarak yerel seçimlere ilişkin düzenlemeyi göndereceğiz. Çünkü yerel yönetimlerle ilgili düzenlemenin, yerel seçimlerden bir yıl öncesinde yasalaşması ve Meclisten geçmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

TEMURCİ'NİN İSTİFASI

Milli Mutabakat Komisyonunun çalışmalarına devam ettiğini belirten Ünal, komisyonun sadece ittifak konusunu değil bütün uyum yasalarının tamamına yakınını birlikte değerlendirip bu değerlendirmeler sırasında alınan kararları ve komisyonun çalışmalarını genel başkanlara sunmaya devam edeceğini söyledi. 

Selim Temurci'nin AK Parti İstanbul İl Başkanlığı görevinden ayrıldığını hatırlatan Ünal, "Bugüne kadar hizmetlerinden dolayı İstanbul İl Başkanımız sayın Selim Temurci'ye teşekkürlerimizi iletiyoruz. Bugün ataması yapılan yeni il başkanımız sayın Bayram Şenocak'a da yeni görevinde muvaffakiyetler diliyoruz" dedi.

Ünal, bugüne kadar 47 il ve 835 ilçede kongrelerin tamamlandığını ifade ederek, bütün kongreleri nisana kadar tamamlamayı planladıklarını, olağan kongreyi ise 12 Eylül 2018'de yapmayı düşündüklerini söyledi.

"PLANLANMIŞ GÖRÜŞME YOK"

Milli Mutabakat Komisyonundaki üyelerin genel başkanlarla bir görüşmesinin olup olmadığının sorulması üzerine Ünal, her iki siyasi partinin komisyon başkanlarının her toplantıdan sonra genel başkanlarını bilgilendirdiğini belirtti. Komisyonun AK Parti'li Başkanı Mustafa Şentop'un, MHP'nin komisyon başkanı Mustafa Kalaycı'nın her toplantı sonrasında genel başkanları bilgilendirdiklerini ifade eden Ünal, "Sayın genel başkanların önümüzdeki süreçte planlanmış bir görüşmesi şu an için söz konusu değil" dedi.

"NEZAKET ZİYARETİ"

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile yaptığı görüşmenin içeriğine ilişkin bir soru üzerine Ünal, görüşmenin bir nezaket ziyareti çerçevesinde geçtiğini söyledi.

Samimi bir ortamda karşılıklı Türkiye'nin gündemine dair bazı değerlendirmelerin yapıldığını aktaran Ünal, Karamollaoğlu'nun uyum yasalarına ilişkin raporlarını da ziyarette Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğunu ifade etti. Ünal, görüşmede Türkiye'nin gündemindeki temel meselelerin de ele alındığını ancak ittifak konusunda herhangi bir zemin oluşturacak bir değerlendirme yapılmadığını belirtti.

"18 YAŞ, TEK ZARF, TEK SANDIK"TA MUTABAKAT

Muhtarların seçilme şartlarında düzenleme yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine de Ünal, diploma şartı gibi bir düzenleme ve değişikliğin konuşulmadığını söyledi. Muhtarlara ilişkin de mevcut yasada değişikliğe dair bir değerlendirmenin yapılmadığını dile getiren Ünal, "Yerel seçimlere ilişkin 18 yaş aynı şekilde tek zarf, tek sandık bunlar üzerinde bir mutabakat sağlandı. Diğer hususlar henüz değerlendirilme aşamasında" dedi.

AB İLE VİZE SERBESTİSİ

"Avrupa Birliği ile vizeler konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisine bu konuda bir uyum yasası gelmesi bekleniyor mu?" sorusu üzerine ise Ünal, bununla ilgili bu konuda Meclise sevk edilmesi beklenen bir düzenlemenin olmadığını söyledi.

ABD'Lİ GENERALİN SÖZLERİ

AK Parti Sözcüsü Ünal, ABD'li generalin Münbiç konusunda yaptığı ve bugün gazetelere yansıyan açıklamasının sorulması üzerine önceliklerinin Türkiye için tehdit oluşturan her yer olduğuna dikkati çekti.

"Terör hedeflerinin kaynağı her neresi olursa olsun, bu ister Cerablus, ister El Bab, ister Afrin, ister Münbiç, ister Ayn el-Arap, her neresi olursa olsun bizim için tehdit oluşturan terör kaynağı neresiyse o terörü kaynağında yok etme kararlılığımız, bizim milletimize verdiğimiz sözün gereğidir." açıklamasını yapan Mahir Ünal, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla bizim muhatabımız ABD'li bir general değil, bizim muhatabımız bizzat siyasetin kendisidir. Önümüzdeki günlerde bildiğiniz gibi hem McMaster hem Tillerson hem Savunma Bakanı Mattis Türkiye'ye gelecekler ve muhataplarıyla yani Cumhurbaşkanı Sözcümüz sayın İbrahim Kalın'ın McMaster ile yapacağı görüşmeler, aynı şekilde Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu'nun Tillerson'la yapacağı görüşmeler ve Milli Savunma Bakanımız sayın Nurettin Canikli'nin yapacağı görüşmeler çerçevesinde, bu görüşmelerin sonucudur bizim için dikkate alınması gereken."

Yerel seçimlerde tek zarf açıklamasını biraz açması istenen Ünal, yerel seçimlerde hem belediye başkanı, hem belediye meclisi ve diğer unsurların tek bir zarfta, bu zarfların da tek bir sandıkta toplanmasını kastettiğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...