'PYD ateşle oynamamalı'

Başbakan'ın Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Suriye sınırındaki gelişmeleri değerlendirdiği yazısında "Şu günlerde demokratik özerklik ilan edeceği iddia edilen PYD ateşle oynamamalıdır" ifadesini kullandı.

19.07.2013 - 20:04

'PYD ateşle oynamamalı'

Suriye-Türkiye sınırında PYD ile El Nusra Cephesi arasındaki çatışmalar devam ediyor.

PKK bağlantılı PYD’nin özerklik ilan edeceği iddiaları ve bölgedeki çatışmalar Ankara’nın da yakın takibinde.

Başbakan Erdoğan'ın Siyasi Başdanışmanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan da Suriye sınırındaki gelişmeleri Star Gazetesi’ndeki köşesinde değerlendirdi.

Akdoğan, "PYD’nin başkanı olan Salih Müslim, çözüm sürecinin Suriye Kürtlerinin lehine olduğunu, Suriye’deki inkar politikasının çökeceğini, Türkiye ile ilişkilerinin daha iyi bir mecraya gireceğini söylüyordu. Oysa son günlerdeki gelişmeler ciddi bir kırılganlık üretiyor. PYD’nin Suriye’de girişeceği bir macera daha büyük sorunlara sebep olabilir. Şu günlerde demokratik özerklik ilan edeceği iddia edilen PYD ateşle oynamamalıdır" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE EYVALLAH ETMEZ'
Suriye sınırındaki gelişmelerin giderek daha farklı bir ulusal güvenlik sorunu oluşturmaya başladığını belirten Akdoğan, Türkiye'nin bu tür oldu bittilere eyvallah etmeyeceğini vurguladı ve şöyle devam etti:

"Hem Suriye’nin geleceği açısından Türkiye’nin tezleri bellidir hem de kendi güvenliği ve ulusal çıkarları açısından Türkiye’nin hassasiyetleri bellidir. Romantizm sınırını aşıp ateşle oynamak anlamına gelecek maceralara girişenler öncelikle kendilerine zarar verirler."

Yalçın Akdoğan, Türkiye'nin, Kürtler de dahil olmak üzere, Suriye’deki tüm grupların hakkını ve hukukunu savunduğunu belirterek, "Diğer grupları yok sayan ve onlar üzerinde tasallut kurmaya çalışan hareketler bu hak-hukuk zeminini sıkıntıya sokarlar" dedi.

Suriye sınırında PYD ile Esad muhalifi olan El Kaide bağlantılı El Nusra güçleri arasında son günlerde çatışmalar yaşanıyor. Suriye sınırında PYD ile Esad muhalifi olan El Kaide bağlantılı El Nusra güçleri arasında son günlerde çatışmalar yaşanıyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...