Radeon HD 4890, 1GHz sınırını aştı

AMD, dünyanın ilk 1 GHz mikroişlemcisini ürettikten yedi yıl sonra, bu kez de grafik işlemcilerindeki gigahertz sınırını, ATI Radeon HD 4890 ile geçti.

15.05.2009 - 14:31

Radeon HD 4890, 1GHz sınırını aştı

AMD, yaptığı bir açıklamayla, fabrika çıkışı hız aşırtmalı, standart hava soğutmasıyla 1 GHz sınırını geçen ilk grafik işlemcisini tanıttı. AMD bu ürünle, 1 GHz sınırını geçen ilk ekran kartı üreticisi olarak mühendislik alanında önemli bir kilometre taşına da erişmiş oldu.

Yeni ATI Radeon HD 4890, GDDR5 bellek ve 1 GHz saat hızıyla, 1,6 TeraFLOPS işlem gücü sunuyor ve mevcut en güçlü fabrika çıkışı çözümden %50 daha fazla güç elde ediyor. 1 GHz ATI Radeon HD 4890, video kodlama ve yapım sonrası video işleme gibi ATI Stream uygulamalarında grafik işlemciyle hızlandırılmış performansı yeni bir seviyeye çekmeye hazırlanıyor.

ATI Radeon HD 4890’ın bu yeni modeli, AMD’nin Sapphire, XFX, Asus ve TUL gibi teknoloji ortaklarının sunduğu ödüllü ATI RadeonTM HD 4000 serisini genişletiyor.

ATI Radeon HD 4890’ın gelişmiş tasarımı, aralarında Ubisoft’un Tom Clancy’s H.A.W.X., Electronic Art’ın BattleForge, SEGA’nın Stormrise ve GSC Gameworld’ün S.T.A.L.K.E.R: Clear Sky gibi oyunlarının da bulunduğu yeni DirectX® 10.1 uygulamalarda olağanüstü performans sunuyor. DirectX 10 oyunlarıyla karşılaştırıldığında DirectX 10.1, daha yüksek performans ve daha iyi bir görsel deneyim sağlamakla dikkat çekiyor. Ayrıca bu kartlar, DirectX® 10 benzeri donanım uzantılarına sahip OpenGL ve yeni onaylanan OpenCL gibi açık standartları da destekliyor.

ATI Radeon HD 4890, ileri oyun fiziğini destekliyor. San Francisco’da düzenlenen 2009 Oyun Geliştiricileri Sempozyumu’nda Havok ve AMD, AMD grafik işlemcileriyle çalışan OpenCL’i ilk kez uygulamalı olarak tanıttı. Bu gösterimde Havok’un fizik teknolojisi, kumaş gibi gerçek malzemelerin karmaşık ve gerçekçi benzetimlerini ortaya koyarak, ileride piyasaya çıkacak oyunlardaki gerçekçilik potansiyelini sergiledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...