Radiohead paylaşılamıyor!

Müzik tarihinin en iyi gruplarından Radiohead’in 'In Rainbows' albümü blog yazarları ile şirketleri birbirine düşürdü.

05.08.2010 - 13:38

Radiohead paylaşılamıyor!

Amerikan Kayıt Sektörü Birliği (The Recording Industry Association of America-RIAA) ve Uluslararası Fonografik Sektörü Federasyonu ise (International Federation of the Phonographic Industry-IFPI) İngiliz alternatif rock grubu Radiohead’in 2007 yılında çıkardıkları ‘In Rainbows’ adlı albümünün internetteki kopyalarının kaldırılması için uğraşıyor.

Buna karşın, hayranları ve bloggerlar ise, şarkıların herkese bedava ulaşması için internet siteleri oluşturmayı hedefliyor.

Torrent Freak adlı blog sitesi, konuyla ilgili Eylül 2009 ve Ocak 2010 tarihlerine dikkat çekiyor. Google’a gönderilen mektuplarda; blog servisleri, RIAA ve IFPI, U2, The Doors, Aretha Franklin, Radiohead’e ait şarkıların yüzlerce sitede paylaşıldığını belirtiyor ve ekliyor: “Buradaki kayıtlar bizlere bağlı şirketlere ait olup farklı tür bir uygulamaya tabi tutulamaz.”

RIAA, yıllardır izinleri dışında müzik dosyası paylaşan kişilerin peşinde. Şimdi merak edilen şu: Radiohead, kendileri dışında şarkılarını bloglarında paylaşan kişilerin peşine düşecek mi? Ve belki de en önemlisi RIAA VE IFPI, kendi bünyelerinden ayrılan grupları temsil etme hakkına sahip olacak mı?

Bu iki sorunun cevabı da ‘büyük olasılıkla evet’ gibi gözüküyor. Radiohead, 'In Rainbow’un dijital versiyonlarından 100 bin Euro'ya yakın gelir elde etti.

Radiohead, daha önce, hayranlarına 2007’de çıkardıkları bu albüme para ödememeleri için bir fırsat sunmuştu. ‘Ne kadar istersen o kadar öde’ imkanı Aralık 2007’ye kadar sürdü.

Şu sıralar In Rainbows, iTunes’da 7.99 Euro ile satışta. IFPI ve RIAA ise, Radiohead’in aralarından ayrılmasıyla, kendilerine bağlı müzik şirketleriyle çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...