Radyoaktiviteye rağmen

Fukuşima etrafında tahliye edilen bölgelerde yeniden çalışılıyor.

Haberler 23.02.2012 - 09:29

Radyoaktiviteye rağmen

11 Mart 2011 tarihinde Japonya’yı sarsan şiddetli deprem, ardından gelen tsunami felaketi ve akabindeki nükleer kazanın üzerinden yaklaşık bir yıl geçti. Litate’deki evler boş. Kasaba sakinleri nükleer felaketin ardından tahliye edilmiş, ancak kasabanın ortasındaki bir fabrikada makineler işlemeye devam ediyor. Kikuçi adlı şirketin 240 çalışanı burada cep telefonları, kameralar ve fotokopi makineleri üretiyor. Litate'den Fukuşima kentine tahliye edilenler, şimdi buraya çalışmaya geliyor.  

Fabrikanın müdür yardımcısı Hiromi Sato da, mesai arkadaşları gibi eskiden Fukuşima Nükleer Santrali'nin yaklaşık 40 kilometre kuzeybatısında bulunan Litate'de oturuyordu. Geçen nisan ayının ortasında Japon hükümeti, radyoaktivite nedeniyle kasaba halkının evlerini tahliye etmesi yönünde talimat verdi. Ancak Kikuçi şirketi, sıkı kurallara uymak şartıyla üretime devam ediyor. Sato, "İnsanlar tedirgindi, ancak bu yolla sürekli ve kesin istihdam sağladık onlara. Bu zamanda çok önemli bu. Sağlık konusunda da birçok önlem aldık. Böylelikle endişeleri bir nebze de olsa giderebildik.” diyor.

İÇERİDE DEĞERLER DÜŞÜK
Fabrikanın içinde ölçülen radyasyon saatte 0,3 mikrosievert. Bu, Tokyo'nun kuzeyinde ölçülen değerlerle aynı. Üretim bölümü sıkıca izole edilmiş ve özel havalandırma sistemi, radyoaktif parçacıkların içeri girmesini engelliyor. Dışarıda ise durum farklı. Aralık ve ocak aylarında devlet tarafından yürütülen bir temizleme projesi kapsamında fabrika etrafındaki asfaltın kazındığını ve yerine yenisinin döküldüğünü anlatan Sato, toprağın da beş santim derinliğe kadar arıtıldığını belirtiyor ve eskiden dışarıda saatte 2 ila 3 mikrosievert ölçüldüğünü, şimdi ise bu değerin sadece 0,7 olduğunu söylüyor.

11 MART'TA SAYAÇLAR SIFIRLANACAK
Yine de her işçinin üzerinde bütün gün ölçüm yapan bir Geiger sayacı var. Eğer radyoaktivite yılda 20 milisieverte yaklaşırsa, söz konusu çalışan Nihonmatsu'daki tesislere gönderiliyor. Şu ana kadar beş kişi, fabrika değiştirmek zorunda kalmış. Hiromi Sato'nun sayacı 8 milisievert'i gösteriyor. "11 Mart'ta sayaçlar yine sıfırlanacak." diyen Sato, "Yani hep bir yıl zarfında ne kadar radyoaktiviteye maruz kaldığımız ölçülecek.” şeklinde konuşuyor.

ZAMANLA SINIR DEĞER AŞILABİLİR
Fakat bu şekilde, ilerleyen yıllarla 20 milisievertlik sınır değerin aşılma riski var. Kikuçi'nin ürünleri konusunda ise hükümetin koyduğu bir kural yok, sadece şirketin müşterileriyle anlaştığı sınır değerler var.

DIŞARIDA GEZİNMEK SÖZ KONUSU DEĞİL
Litate'deki fabrikanın müdür yardımcısı Hiromi Sato, üretimde bir azalma olmadığını söylüyor. Radyoaktivitenin kendisini endişelendirdiğini söyleyen Sato, beton binanın içindeyken korkmadığını, fakat dışarıda gezinti yapmanın kendisi için söz konusu olamayacağını belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...