Radyoda Şivan Perver türküsüne beraat

Şivan Perver'in okuduğu Kürtçe "Memedo" türküsünü çalan radyocuya açılan "halkı kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etme" davasında beraat kararı çıktı.

Haberler 23.02.2009 - 22:51

Radyocu Mehmet Arslan hakkında, Şivan Perver'in seslendirdiği "Memedo" adlı türküyü 16 Ekim 2007'de bölgesel yayın yapan radyosunda yayınladığı gerekçesiyle 4 yıldan 6 aya kadar dava açıldı.

Adana 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz olarak yargılanan radyonun genel yayın yönetmeni Mehmet Arslan'ın avukatı hazır bulundu.

Arslan'ın avukatı, iddia edildiği gibi türküde Türk askerine yönelik ifade bulunmadığını da savunarak müvekkilinin beraatına karar verilmesini istedi.

Mahkeme, türkünün yeminli tercümanın Türkçe çevirisi üzerinde yapılan incelemede, suç unsuruna rastlanılmadığına ve sanığın suç kastının bulunmadığına kanaat getirerek beraatına hükmetti.

Polisin, Kürtçe türkü nedeniyle suç duyurusunda bulunduğu ve radyoda yayınlanan türkünün kasetini kanıt olarak sunduğu davada, sanık radyocu Arslan geçen yıl kasım ayında izinsiz gösterilere katıldığı iddiasıyla tutuklanmış ve hakkında "örgüt üyeliği ve eylemlere karışmak" suçlarından da dava açılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...