'Rahatsız' Erdoğan'dan Esad'a mesaj

Suriye'de yaşananlarla ilgili 'kaygılıyız, endişeliyiz, rahatsısız' diyen ve bunları Beşşar Esad'a ilettiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, özel temsilcilerinin de Perşembe günü Şam'da olacaklarını söyledi.

26.04.2011 - 20:15

'Rahatsız' Erdoğan'dan Esad'a mesaj

Başbakan Erdoğan, isyan ateşinin yükseldiği Suriye'ye, bir kez daha özel temsilcilerini gönderecek.

Erdoğan, konuyla ilgili açıklamayı, Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atambayev baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile yaptığı görüşmede dile getirdiklerini aktaran Erdoğan, "Büyük ihtimalle perşembe günü temsilcilerimiz orada olacaklar, kendileriyle görüşecekler" dedi.

Erdoğan, ''Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüştünüz. CIA Başkanı'nın bu ay içinde Türkiye'de temasları olduğu belirtiliyor. Esad'a ne gibi mesajlar verdiniz? Yeni bir heyetin gitmesi söz konusu mu?'' sorusuna şu yanıtı verdi:

''Sayın Esad ile yaptığımız görüşmede tabii mevcut gelişmelerden kaygımızı, endişemizi, rahatsızlığımızı çok açık net kendilerine ifade ettim. Ve özellikle de olağanüstü halin kaldırılması noktasında kendilerine daha önce bunu ifade etmiştik. Tabii olağanüstü halin kaldırılması güzel bir başlangıç ama yeterli değil.

Suriye'de atılması gereken daha çok adımlar var. Ve bu konuları da kendileriyle ayrıca paylaşmıştık. Kendilerine ayrıca özel temsilcimi de göndermiştim. Şimdi tekrar kendilerine özel temsilcilerimi göndereceğim. Kendileriyle orada görüşmeleri olacak. Büyük ihtimalle perşembe günü temsilcilerimiz orada olacaklar, kendileriyle görüşecekler.

"RAHATSIZ EDİCİ BİR SÜREÇ"
Fakat şu andaki süreç, bizler için rahatsız edici bir süreçtir. Bunu ayrıca arkadaşlarımız da kendileriyle paylaşacaklar ve kısa sürede Suriye'deki bu sıkıntıların aşılması tabii en büyük beklentimiz, temennimizdir.

Çünkü orada da biz antidemokratik bir uygulamanın özellikle, otoriter, totaliter, dayatmacı bir yapının olmasını asla arzu etmiyoruz, beklemiyoruz. Temennimiz odur ki böyle bir şeye fırsat verilmez ve demokratikleşme süreci hızla devam eder ve buna yönelik olarak arkadaşlarımız görüşmeleri kendileriyle yapacaklar. Ve bazı hazırlıklarımızı da kendilerine sunacaklardır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...