Rahşan Ecevit: Davutoğlu'nun eşim adına özür dileme hakkı yok

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Merve Kavakçı'dan o dönemin Başbakanı adına özür dilerim" sözlerine yanıt verdi.

Haberler - DHA 17.03.2015 - 17:23

Rahşan Ecevit: Davutoğlu'nun eşim adına özür dileme hakkı yok

Rahşan Ecevit'ten, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na Merve Kavakçı yanıtı: "Sayın Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı konuşma sırasında bugün hayatta olmayan eşim Bülent Ecevit adına özür dileme hakkı yoktur.''

Rahşan Ecevit, yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"AKP'nin İstanbul Kadın Kolları Kongresi'nde Sayın Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı konuşma sırasında bugün hayatta olmayan eşim Bülent Ecevit adına özür dileme hakkı yoktur. Eşimin, kadınları örseleme ve/veya incitme kastının kesinlikle olmadığını, inanç özgürlüğü gereği kadınlarımızın taktığı geleneksel başörtüsüne de karşı olmadığını çok iyi bilen Sayın Davutoğlu'nun, yaklaşan seçimlerde, kadınlarımız üzerinden siyasi prim peşinde olduğu görülmektedir. O günkü tartışmada eşimin, konuşmasının önü ve arkasını yok sayarak cımbızla çekilen sözlerinin amacının belli bir ideolojinin simgesi biçimindeki türbanın TBMM Genel Kurulu'na girmesini engellemekti, yoksa inancı gereği takılan baş örtüsüne ve/veya kadınlarımıza karşı söylenmemiştir. Eşimin amacına aykırı bir şekilde bir takım sözlerini, seçim için etik değerlere aykırı kullanan Sayın Davutoğlu'nun; Eşimin, işçi hakları konusunda getirdiği yeniliklerden, devlete alınacak memurlar için hak edenin girebileceği KPSS sistemini getirmesinden (AKP iktidarı bu güzel sistemi aşındırmıştır) ve en önemlisi yolsuzluklara karşı Nereden Buldun Yasası gibi (ki bu yasa AKP iktidarının başlangıcında kaldırılmıştır) güzel uygulamalardan bahsedememesinin takdirini kamuoyuna saygı ile duyururum."

Arşiv
Arşiv

AHMET DAVUTOĞLU NE DEMİŞTİ?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin İstanbul Kadın Kolları Kongresi'nde "Hiçbir kadının hiçbir gerekçeyle onurunun çiğnenmesine izin vermeyeceğiz. Bulunduğum makam gereği, vaktinde, ‘Bu kadına haddini bildirin’ diyen bir başbakanın bu topraklarda hükmetmesi dolayısıyla bütün kadınlarımızdan özür diliyorum. Onun adına da özür diliyorum. Bir daha bu ülkede hiçbir başbakan, hiçbir kadın için böylesine bir ifade kullanamayacaktır'' demişti.

Sayfa Yükleniyor...