CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Umut Oran ile bir araya geldi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, genel başkanlığa adaylığını açıklayan Umut Oran ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Oran, Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerini değerlendirdiklerini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 12.11.2015 - 18:59

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Umut Oran ile bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultayda rakibi olacağını açıklayan Umut Oran ile bir araya geldi. 

Parti genel merkezindeki görüşme yaklaşık 50 dakika sürdü. 

Görüşmenin sonrası açıklama yapan Oran, "CHP'deki olağanüstü kurultay" tartışmalarına ilişkin, "Sayın Genel Başkanımız ya siyaset tarihine, parti içinde iktidar olma hesaplarıyla, kurultay hesapları yapan bir genel başkan olarak geçecek ya da ülkesini ve partisini düşünerek, fedakar ve cesur karar alan bir lider olarak geçecek" dedi.

Başarının kriterinin "iktidar" olduğunu belirten Oran, "Bugün iktidar olamadığımıza göre ortada başarısız bir durum söz konusu" ifadesini kullandı.

CHP'nin hatalarıyla, yanlışlarla yüzleşmesi gerektiğinin altını çizen Oran, olağanüstü kurultayın gerekliliğine işaret etti.

Delegelerin olağanüstü kurultay için imza toplamasının, "parti içi muhalefet" olarak görülmemesi gerektiğini kaydeden Oran, "CHP bu süreçten nasıl başarılı çıkar, 2019'da nasıl iktidar olabilir, hatta 2017'de, erken seçimde AKP'yi nasıl silkeler bizim derdimiz bu. Asla parti içerisinde bir muhalefet söz konusu değil" dedi.

Mustafa Kemal Atatürk'ün koltuğunu ve altı oku tartıştırmayacaklarının altını çizen Oran, olağanüstü kurultay iradesi oluşması durumunda, bunu toplaması gerektiğini Kılıçdaroğlu ile paylaştığını, onun da "Bu süreci dikkatle takip edeceğini" söylediğini aktardı.

1 Kasım'dan sonra mahalle ve ilçelerde kongrelerin devam ettiğini hatırlatan Oran, "Hukuken bu durum sakat. Çünkü herhangi bir ilçede 1 Kasım sonrasındaki delege sayısı farklı, 7 Haziran'daki delege sayısı farklı. Biz şu anda 7 Haziran'daki delege sayısına göre yapıyoruz" diye konuştu.

"TARİHİ KARARLA KARŞI KARŞIYA"

1 Kasım'dan önce 12 ilde kongre yapıldığına dikkati çeken Oran, seçime çalışılması gerekirken, kongre yapılan illerdeki 78 delegenin, 71'inin mahalle delegesi bile olamadığını ileri sürdü. Oran, "Olağan kurultayda bunun böyle devam etmeyeceğinin garantisi nedir? İşte kurultay delegelerimizin bir anlamda olağanüstü kurultayı istemelerinin nedeni budur" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun çok kritik bir karar alma ile karşı karşıya olduğunu öne süren Oran, şunları kaydetti:

"Sayın Genel Başkanımız ya siyaset tarihine, parti içinde iktidar olma hesaplarıyla, kurultay hesapları yapan bir genel başkan olarak geçecek ya da Sayın Genel Başkan ülkesini ve partisini düşünerek, fedakar ve cesur karar alan bir lider olarak geçecek. Bu tarihi bir durumdur. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bu tarihi kararla karşı karşıyadır."

Görüşmenin nedeninin kişisel bir mesele değil, memleket ve parti meselesi olduğunu belirten Oran, "Eğer söz konusu vatansa, gerisi teferruat" dedi.

1 Kasım Genel Seçimleri'nden sonra Umut olağanüstü kurultay çağrısı yaparak genel başkanlığa aday olacağını açıklamıştı.

İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da olağan kurultay sürecinde aday olacağını söylemişti.

Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise resmen açıklamasa da olağanüstü kurultay çağrısı yaparak adaylığa yeşil ışık yakmıştı.

Sayfa Yükleniyor...