Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Dedeman İstanbul’da gerçekleşen 1. Gayrimenkulde Liderler Zirvesi’nde yaptığı açılış konuşmasında, kentsel dönüşüm yasasının iyi niyetle, can sağlığı düşünülerek hazırlandığını belirterek “Rant yok. Rantsal dönüşüme kesinlikle karşıyız” dedi.

Kentsel dönüşüm konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin pilot bölge olarak belirlediği Fikirtepe ile ilgili değerlendirmede bulunan Birpınar, “Fikirtepe’ye karşı çıkıyorum. Bu tip bir kentsel dönüşüm olmamalı. 1 dairesi olana 3 daire değil, 1 dairesi olana 1 daire verilmeli. Altyapı sorunları var… Aksi takdirde problem çözülemez” şeklinde konuştu.

Birpınar, Van Depremi’nin ardından gündeme gelen kentsel dönüşümü bir fırsat olarak nitelendirerek 1400 iş kaleminin hareketleneceği, işsizliğin azalacağı ve Türk ekonomisinin 2023’te en iyi 6 ekonomiden biri olacağını da sözlerine ekledi.

Gayrimenkul ve inşaat sektöründen çok sayıda önemli konuşmacı ve konuğun yer aldığı zirvede, 2012 yılında gayrimenkul sektörünü etkileyen ve etkileyebilecek gelişmeler ele alınıyor.